Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirkazık dagcıların gözdesi

Giriş Tarihi: 13.3.2014

Aladağlar'ın en yüksek zirvesini oluşturan Demirkazık, yazın güneşle yakaladığı kızıl rengi, kışın ise bembeyaz kar örtüsüyle yerli ve yabancı dağcıları kendine çekip benzersiz heyecanlar sunuyor

Nigde'nin Çamardı ilçesi yakılarında bulunan Demirkazık Dagı büyüleyici yapısı ile yerli ve yabancı dagcıların gözdesi olmaya devam ediyor. Türk ve yabancı dagcıların büyük önem verdigi Aladaglar'ın en yüksek zirvesini olusturan Demirkazık gelecegin dagcılarının da yetistirildigi bir merkez olarak biliniyor. Demirkazık bölgesini de içinde barındıran Aladaglar, dogal güzellikleri yanında üzerinde barındırdıgı yaban hayatı nedeniyle milli park kapsamında yer alıyor. Özellikle dag keçilerinin de yasadıgı bölgelerde yaban hayatının tüm güzelliklerini görmek mümkün. Bölgede yıllar önce kurulan dag ve kayak evi ise kamp ve çadır dısında konaklamak isteyenlere alternatif bir konaklama imkânı da saglıyor. Yerli ve yabancı turistlerinde gözdesi olan Demirkazık zirvesi ve etekleri dagcılık ve izcilik sporuna gönül verenlerin her yıl tekrar tekrar geldikleri bir merkez olarak göze çarpıyor.

DÖRT MEVSİM AYRI GÜZELLİK

Aladaglar bölgesi Sokullu Pınar, Karayalak, Çımbar ve Maden Bogazı adında dört ana vadiden olusuyor. Aynı bölgede 7 göller olarak bilinen nokta ise 3 bin metre yükseklikte bulunuyor. Bölge dagcılar için 3 bin metre üzerinde 60 büyük dagı içinde barındırıyor. Bölgenin en yüksek bölgesi zaman zaman farklı görüsler ve ölçümler öne sürülse de 3756 metre yükseklikle Demirkazık Dagı olarak biliniyor. Kaya yapısı ve birçok özellikteki tırmanıs rotaları ile dagcıların büyük önem verdigi Demirkazık Dagı'nda her yıl bazı kazalar meydana gelse de dag adrenalin tutkunları tarafından birçok aktivite için tercih ediliyor. Fransa, Hollanda, Ingiltere ve Almanya'dan çok sayıda yabancı doga tutkunu yılın dört mevsiminde; basta kaya tırmanısları, treking, dag bisikleti, off-road ve yaban keçisi avlamak için Aladaglar'a deliyor. Bölgeye gelenlerin Aladaglara yaklastıklarında karsılarına çıkan Demirkazık manzarası muhtesem ve heybetli görünümü ile hemen hemen her ziyaretçinin fotograf karesini süslüyor. Demirkazık, yazın günesle yakaladıgı kızıl rengi, kısın da bir gelin misali üzerini süsleyen kar örtüsü ile de insanları büyüleyerek, kendisine çekmeyi basarıyor ve bölgeye gelenlere benzersiz heyecanlar sunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirkazık dagcıların gözdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN