Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nigde kalsiti sanayiye dönüstürmeli

Dünyada birçok sanayi dalında kullanılan kalsit madeninin Türkiye'deki en büyük merkezi kalite ve büyüklük olarak Niğde olarak biliniyor

Giriş Tarihi: 13.3.2014
Kalsiyum karbonat ya da bilinen adı ile "kalsit" olarak adlandırılan maden Türkiye'de ve dünyada birçok sanayi dalında kullanılıyor. Üretilen ürünlere beyazlık basta olmak üzere, sertlik, dayanıklılık, örtücülük ve akıskanlık gibi pek çok özellik kazandıran kalsitin Türkiye'de kimyasal olarak en saf ve en beyaz haliyle en büyük rezervi Nigde bölgesinde yer alıyor. Nigde'de kalsit üretimi yapan bir çok firma bulunuyor. Üretilen kalsitler hammadde olarak ya da yarı mamul olarak Türkiye ve dünya ülkelerine gönderiliyor. Kalite olarak yüksek kimyasal saflık ve beyazlıktaki kalsit ürünleri ile pvc ekstrüzyon, kompound ve masterbatch üretimi, mühendislik plastikleri, PE film, boya ve kâgıt sektörleri basta olmak üzere birçok sektöre gönderilen kalsitin merkezinin Nigde olmasına ragmen, bu madeni Nigde'de sanayi üretiminde kullanan firma sayısı ise yok denecek kadar az durumda oldugu biliyor.

SEKTÖR YETERİNCE GELİŞMEDİ

Türkiye'nin en büyük rezervinin Nigde'de olması ekonomik açıdan büyük bir potansiyeli olusturması gerekirken, kalsit kullanan sanayi sektörlerinin bu ilde yeterince olmaması kalsitin ihraç ya da il dısında tüketilmesine neden oluyor. Bu durum ise Nigde açısından ilde kalması gereken ekonomik gelirin dısarıya gitmesi anlamına geliyor. Nigdeliler kentin hemen dogusunda bulunan zaman zaman dinamit patlamaları ile yüzlerini döndükleri kalsit madenlerinin Nigde'de farklı sanayi sektörlerinde kurulacak fabrikalarla gelirinin daha fazlasının sehirde kalmasını istiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nigde kalsiti sanayiye dönüstürmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN