’ın su sorununa 100 milyon TL’lik çözüm

’da yıllardır yaşanan su problemi, Belediye Başkanı Yazgı’nın cesur girişimleriyle çözülüyor. Kentin içme suyu sorununu giderecek proje 100 milyon lira gibi dev bir bütçeye sahip

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Aksaray’ın su sorununa 100 milyon TL’lik çözüm
İş başına gelirken su konusuyla ilgili kısa, orta ve uzun vade projelerinin olduğunu ve peyderpey bu projeleri hayata geçireceklerini ifade eden Belediye Başkanı Haluk Yazgı, sözünü tuttu. Kısa vade proje kapsamında Mamasın Barajı'ndan su alımını azaltan Başkan, orta vade diye nitelendirdiği projenin uygulamasına da başlıyor. Yaklaşık 1,5 yıldır bu projenin gerçekleşmesi için onlarca ziyaret, inceleme ve temaslarda bulunan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, "Bu konuyla ilgili olarak çok koştuk, çok çalıştık ve işin peşini asla bırakmadık. Allah'a çok şükür, su probleminin çözümünde, Aksaray tarihinde bir ilki yaşamaya başladık" dedi. Gerek Mamasın Barajı'nın ekonomik ömrünü tamamlamış olması, gerek uzun yıllar su konusunda ciddi ve somut adımlar atılmaması, gerekse iklim şartları ve su kaynaklarındaki verimsizlik gibi pek çok etken nedeniyle, şehirde içme suyu konusunda sorunlar yaşandığını anımsatan Başkan Yazgı, yeni projeyle tüm sorunların ortadan kalkacağını söyledi. Özellikle havaların çok sıcak gittiği yaz döneminde, baraj dibindeki dalgalanma ve alg patlamaları nedeniyle içme suyunun kokusunda ve tadında değişim olduğuna dikkat çeken Başkan Yazgı, "Yeni projemizle sorunları çok büyük oranda çözmüş olacağız" dedi.

8 SU DEPOSU YAPILACAK
Proje kapsamında neler yapılacağından söz eden ve teknik bazı detaylar veren Belediye Başkanı Yazgı, projenin komplike bir çalışma olduğunu ve pek çok detayın bileşimi ile su sorununun çözülebileceğini ifade etti. Proje kapsamında 8 adet su deposu yapılacak ve 11 bin 500 metreküp olan mevcut su kapasitesi 61 bin 500 metreküpe yükseltilecek. Depolarla ana hat ve ana şebeke arasındaki erişimin sağlanabilmesi için, muhtelif çaplarda 41 bin 460 metre isale hattı yapılacak ve 37 bin 150 metre asbest boru değişimi gerçekleştirilecek. Çalışma bu kadala da sınırlı değil. Şehrin ihtiyacı olan saniyede 300 litrelik su, son ultrafiltrasyon+ters ozmos arıtma tesisinde, içime en uygun hale getirilecek. Tüm bu çalışmalara ilişkin projelerin olduğunu ve aralık ayında inşaat ihalesine çıkılacağını müjdeleyen Başkan Yazgı, "Toplam da 100 milyon lira gibi dev bir bütçeye sahip olan bu çalışmamız Aksaray'ımıza ve insanlarımıza hayırlı olsun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aksaray’ın su sorununa 100 milyon TL’lik çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN