Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşüm için tarihi imza

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Kentsel dönüşüm için tarihi imza

Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle yapılması planlanan Yeni Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili ön protokol anlaşması Belediye Başkanı Yazgı ile TOKİ Başkanı M. Ergün Turan arasında imzalandı

'da Sanayi Dönüşüm Projesi için en önemli adım atıldı. Belediye Meclis salonunda gerçekleşen basın toplantısında ön anlaşmanın detaylarını paylaşan Aksaray Belediye Başkanı Yazgı, "TOKİ Başkanı ile imzalamış olduğumuz Sanayi Dönüşüm Projesinin müjdesini vermek için toplantı düzelendik. Biliyorsunuz biz bu konu ile alakalı olarak TOKİ ile uzun süren bir sürdürüyorduk. Bu görüşmeyi sonuçlandırdık ve ön protokol anlaşmasını imzaladık" dedi. Sanayi Dönüşüm Projesinin baştan aşağı tamamen yenilerek esnaf ve sanatkârların isteği doğrultusunda yenilen hazırlandığını hatırlatan Başkan Yazgı "Oda başkanları ve esnaflarımızla yaptığımız toplantı neticesinde sanayi kentsel dönüşüm projesi için yeni bir proje yaptık. Görüşme sonrasında üniversite ve organize sanayi arasında kalan 300 hektarlık alana 100, 200, 300, 400 ve 500 metrekareden oluşan 5 farklı tip de dükkân yapacağız. Bu dükkânları TOKİ ile beraber yapacağız. Yeni projede amacımız şuan mevcut sanayide esnafımıza yeni proje de dükkan sahibi yapmak. Biz sanayide faaliyet gösteren esnaflara birinci öncelik tanıyacağız. Aktif çalışan ve dükkan sahibi olmak isteyenlere de dükkan vereceğiz. Tabi ki dükkan alacak esnaflarımızın oda kayıtları ve vergi dairelerine kayıt olmaları gerekiyor" dedi. Proje tamamlandıktan sonra dükkan sahiplerinin Noter huzurunda belirleneceğini açıklayan Başkan Yazgı, "Talepler toplandıktan sonra esnafların noter huzurunda kura ile dükkânlarını teslim alacaklar. Ve esnaflarımızı kira öder gibi dükkan sahibi olacak. Ayrıca TOKİ ile imzalanan ön protokol anlaşmasına göre ekstra olarak yeni sanayi bölgesine bedelsiz olmak koşulu ile cami, çıraklık eğitim merkezi ve arıtma tesisi yapılacak" dedi. Başkan Yazgı, talep başvurularının 3 ay gibi bir sürede neticeleneceğini belirterek, yeni sanayinin tahminen 1,5-2 yılda tamamlanacağını söyledi.

İşyeri almak isteyen esnaf neler yapacak?
Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesinde dükkan yeri almak isteyen esnafların oda kayıtları ve vergi kayıtlarının olması gerektiğini belirten Başkan Haluk Şahin Yazgı, "Kaydı olmayanlar esnaf odasına ve vergi dairesine kayıt yaptırmalı. Her esnafın alacağı dükkânlar için ödeyeceği başvuru ücretleri değişiyor. Başvuru yaptıktan dükkana yerleşinceye kadar her ay 100 metrekare için 200 lira, 200 metrekarelik dükkan için 400 lira aylık ödemeler olacak. Dükkanların yapımı bittikten sonra önümüze iki seçenek çıkacak ya yüzde 10 peşinatla 8 yıl vadeli, yada yüzde 15 peşinatla 8 yıl vadeleri ödemeler sunulacak. İlk başvuruda ödediğimiz bedel, artı her ay ödediğimiz bedellerle beraber toplanacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüm için tarihi imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN