sanayisinin 2016 hedefi büyük

KAYSO Başkanı Boydak meclis toplantısında sanayideki gelişmeleri değerlendirdi. 2015’in verimli geçtiğini belirten Boydak 2016’dan da umutlu olduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Kayseri sanayisinin 2016 hedefi büyük
Sanayi sektörüne yönelik kredi yapılandırması isteyen KAYSO Başkanı Mustafa Boydak, "Bu aslında üyelerimizden gelen bir talep. Sanayi Odası olarak, çeşitli sektörlere uygulanan kredi yapılandırmasını sektör ayrımızı gözetmeksizin tüm sanayi sektörüne yapılmasını talep ediyoruz" dedi. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) mart ayı olağan meclis toplantısı Başkan Mustafa Boydak, KAYSO meclis üyeleri, meslek komitesi ve disiplin kurulu üyelerinin katılımıyla yapıldı. Toplantıda konuşan Başkan Mustafa Boydak, 2016'nın ilk üç aylık verilerine bakıldığında, sanayide çarkların döndüğünü, bunun da kendilerini gelecek adına ümitlendirdiğini söyledi. Başkan Boydak, dış piyasalarda bir takım karışıklıklar olduğunu ancak her zaman yeni potansiyeller ve pazarlarla karşı karşıya olduklarını belirterek, bu potansiyelleri yakinen değerlendiren bir Kayseri sanayisi beklediklerini söyledi. Ülkenin makro ekonomik istikrarı bakımından, verilere bakıldığında işlerin yolunda olduğunu ifade eden Başkan Boydak "'nin ilk üç aylık bütçe performansının gayet olumlu gittiğini kaydeden Başkan Boydak, özel sektörüm borçluluğunun ortalamanın biraz üzerinde olduğunu ancak bu konuda vadelerin uzadığını, bunun da özel sektör açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirtti. Büyük yatırımların özel sektörün eli ile devam ettiğini belirten Başkan Boydak, "Hemen komşu ilçemiz Tufanbeyli'de hafta sonu nerede ise milyar dolara yakın bir termik santral yatırımımız tamamlandı. 1 milyon 300 bin hanenin elektriğini karşılayacağı ve bin kişiye yakın istihdam sağlanacağı ifade edildi. Bunun gibi birçok yatırım var ülkemizde. Bu yatırımların bir bir hayata geçmesiyle 'nin ilk 10 ekonomi arasına girme hedefine emin adımlarla yürümüş olacağız" diye konuştu.

'HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ'
Kayseri olarak bakanlıkların verdiği desteklere duyarsız kalındığını ifade eden Başkan Boydak, sanayicilerden bu imkanlara daha duyarlı olmalarını ve risk yönetimine karşı daha dikkatli olmalarını isterken, bu konuda KAYSO olarak her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi. Başkan Boydak, Kayseri'de yenilenebilir enerji konusunda ciddi yatırımlar yapıldığını anca bu konuda Türkiye'nin hala 50 bin megawattlık enerjiye ihyacının olduğunu, bununda ortalama 50 milyar dolarlık bir yatırım anlamına geldiğini belirterek, Kayserili sanayicilerin bu yatırımlardan payını almasını istedi. İşsizlik rakamlarının yüzde 11 seviyelerine çıktığını hatırlatan Başkan Boydak, burada temel hedeflerinin ilk etapta bu oranı yüzde 9'a çekmek daha sonra yüzde 6-7'lere düşürmek olduğunu belirtti. Taşeron uygulamasıyla ilgili kamu ve sendikalar arasında söylem farklılığı olduğunu, taşeronluğun kaldırılmasyla kamuya yeni yükler getirilmemesi ve sendikaların etkinliklerini sıfıra indirecek düzenlemeler yapılmaması yönünde kanaatlerinin olduğunu belirterek, bu noktada duyarlı olunmasının her kesimin faydasına olacağını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri sanayisinin 2016 hedefi büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN