Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günyüzü zilisi marka oluyor

Giriş Tarihi: 5.5.2016
Günyüzü zilisi marka oluyor

Günyüzü Belediye Başkanı M. Remzi Arayıt, Halk Eğitim Merkezi’nde dokunan kilimlerle (zililerle) ülke pazarına açılmayı hedeflediklerini söyledi. Markalaşma yolunda ilerlediklerini belirten Arayıt ”Yöreye özgü motiflerin tesciline kadar gideceğiz” dedi

Günyüzü Belediye Başkanı M. Remzi Arayıt ilçedeki kalkınma faaliyetlerini SABAH Anadolu'ya anlattı. Yöreye özgü değerlerin ve markaların olduğunu dile getiren Başkan Arayıt, bu değerlerin verimli kullanılması ve iyi lansmanı sayesinde kalkınma planını kısa sürede gerçekleştireceklerini söyledi. Arayıt, öncelikli hedeflerinin açtıkları Halk Eğitim Merkezi olduğunu belirtirken, burada dokunan kilimin (zili) standartlarında olduğunu ve ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Merkezin istihdam yarattığını da vurgulayan Arayıt, programın süreklilik arz etmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Günyüzü Belediyesi'nde yaptığımız söyleşide Başkan Arayıt, projelerinin detayları hakkında şu açıklamalarda bulundu:

MOTİFLER TESCİLLENECEK
Geçtiğimiz kasımda açtığımız halk eğitim merkezimizde, ulusal motifler dahil yöreye özgü desenlerin de bulunduğu, el emeği göz nuru kilimler dokunuyor. 19 kursiyer, hocamız Emel Özkan önderliğinde emek vermekte. Merkezin ipliğinden, boyasına kadar tüm finansmanı belediyemiz tarafından karşılanıyor. Sadece kilim olarak düşünmeyelim. Seccade, yastık, heybe, çanta gibi ürünler de dokunuyor. Yüzde yüz yün ve kök boyadan oluşuyor. Ürettiklerimiz dünya standartlarında. Bu ürünlerle tüm ülke pazarında yerimizi almak istiyoruz. Ayrıca ulusal sergi ve fuarlara da katılacağız. Bir konuda engellimiz var. Kursiyelerin aldığı Halk Eğitim katkısının kesilmemesi ve programa katılan kursiyerin bir sonraki programa aralıksız devam edebilmesi için, bu işin "Geleneksel El Sanatı" statüsüne alınması gerekiyor. Bu statüye aldırabilirsek, kursiyer programın sonunda 3 aylık ara vermiş olmayacak ve aynı kursiyerle devam edebileceğiz. Bu sayede markalaşma sürecimiz hız kazanacak. Hocamızın tespit edeceği yöreye özgü motifleri de tescilleteceğiz.

GECEK SUYU'NUN PAZARI ARTACAK
İlçemizde Gecek Dağı'nın zirvesinden çıkan Gecek Suyu, saf ve doğal kaynak suyudur. Özelliği hazmı kolaylaştırması ve böbrek hastalıklarına iyi gelmesidir. Gecek Suyu memba tesislerinde doğallığını ve özelliğini bozmadan hijyenik koşullarda doldurularak kolilenmektedir. Günlük bardak su ünitesi 6 bin koli, damacana ünitesinin ise kapasitesi 5 bin. Ankara, Konya, Aksaray, Kırşehir ve illerine dağılıyor. 30 personelin çalıştığı firma ilçemize ekonomik anlamda büyük katkı sağlıyor. Bu suyun ülke pazarında daha da geniş bir kitleye ulaşması için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.

GDO'SUZ KAVUN ÜRETİYORUZ
İç Anadolu Bölgesi'ndeki en iyi kavun ilçemizde yetişiyor. Atadan kalma tohumla üretilen kavunda hiçbir GDO müdahalesi bulunmamaktadır. Çiftçimiz geçtiğimiz yıl 3 bin 500 ton üretim yaptı. Bu yıllık ilçeye 3.5 milyon TL'lik gelir demek. Bu konuda da çalışmalarımız var. İki sıkıntı baş gösteriyor. Birincisi verim sıkıntısı, ikincisi ise dayanıklılık. Kavunun üretim tonajını arttırmak istiyoruz. Daha fazla üretim yapmak, daha kaliteli ürün almak istiyoruz. Ayrıca ürettiğimiz kavunların bekleme süresi kısa. AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur 'dan bu konuda destek istiyoruz. Günay'ın yürüttüğü EİYAP Projesi (Eskişehir İlçeleri Yenilikçi Atılım Platformu) kapsamında üretim aşamasında teknik desteğe ihtiyacımız var. Tohumda verimlilik ve kalite açısından laboratuar aşaması gerekiyor. Ayrıca dayanıklılık konusu da laboratuar ortamında çözülecek bir sorun. Kavunun doğallığını bozmadan çalışma yapılması gerekiyor. Bu iki sorunu çözdüğümüzde kavunda markalaşma sürecine hazırlanabiliriz.

ARAYIT DAĞI ORMAN OLACAK
Orman Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışmamız olan Arayıt Dağı'nı ağaçlandırma projesi hızla devam ediyor. Şu ana kadar 160 hektarlık alanı ağaçlandırmış bulunmaktayız. 2016'nın sonuna kadar 250, proje bitiminde de toplam 750 hektar alan ağaçlandırılacak. Amacımız Arayıt Dağı'nı ormanlık alana dönüştürmek.

EKSİKLERİ GİDERİYORUZ
Mahallelerimizin eksiklerini tamamlamak üzereyiz. Şu ana kadar sokaklarımıza 150 bin metrekare kilitli parke taşı ile döşendi. Yakın zamanda parke taşsız sokağımız kalmayacak. Tüm mahallelerde hayvan sulama kanalı oluşturduk. Ayrıca cami ve çeşmelerin restorasyonu da bitmiş durumda. En önemlisi ve yeni bir projemiz olan MOBESE Sistemi projemiz var. Her mahalleyi güvenlik açısından izleyebileceğimiz MOBESE sistemi kuracağız. Bu konuda teklif alma aşamasındayız. Çevre temizliği de bizim için çok önemli. Göreve geldiğimizden bu yana mahallelerimize toplam 700 çöp konteyneri dağıttık. Vatandaşımız bu uygulamadan da çok memnun kaldı.

GÖÇÜ ENGELLEYECEĞİZ
Her belediyenin yaptığı sosyal sorumluluk projelerinin ötesinde hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu hizmetleri verirken 7'den 70'e ayırmayıp, toplumun tüm kesimlerine ulaştırmamız birincil hedeflerimiz arasında. Göreve geldiğimizden bu yana her yıl belediye olarak ramazanda iftar programımız oldu. Her mahallede ayrı ayrı iftar yemekleri düzenledik. İhtiyaç sahiplerini belirleyip, maddi yardım ve evlerinin bakım, temizliğini üstlendik. Sosyal sorumluluk projelerinde gençleri de unutmuş değiliz. Kapalı spor salonu ihalesi tamamlandı, inşaatı devam ediyor. İçinde basketbol, voleybol, mini hentbol sahası olacak. Amacımız gençlerimizi spora yönlendirmek ve şehre göçü engellemek. Ayrıca ilçemizdeki tüm öğrencilerin kırtasiye masrafları belediyemiz tarafından karşılanmakta. Her yıl düzenlemiş olduğumuz geziler mevcut. Geçen yıl Çanakkale'ye 1500 kişilik gezi düzenledik. Bu yıl ise başka bir yere düzenleyeceğiz.

YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK
GÜNYÜZÜ Belediye Başkanı M. Remzi Arayıt ilçede devam eden yatırımları ise şu sözlerle anlattı: "Yatırımlarımız arasında kullandığımız sulama sistemini genişletme projemiz var. Mevcut sulama sistemi olan Yaralı Pompaj Sulama Sistemi'nden 8 mahalle, 2 bin hektar alan faydalanıyor. Gökpınar Çayı üzerine yapılan baraj sayesinde iki projeyi birbirine entegre ederek, sulama sistemini tüm ilçeye yayacağız. Baraj devreye alındığında bölgenin su ihtiyacını komple karşılayacak. Bizde oluşturacağımız kapalı sistem aktarma borularıyla tarım arazilerine ileteceğiz. Hem su almayan bölge kalmamış olacak, hem de sistem kapalı devre olduğundan su israfı önlenecek. Hastane, okul gibi projelere de destek veriyoruz. 12 yataklı ilçe hastanemizin tüm eksiklerini tamamladık. Şu anda 2 acil servis müdehale ekibi, 1 diş ünitesi, laboratuar ve röntgen hizmetleri mevcut. Vatandaşlarımızın ilçe hastanesini tercih etmesi için elimizden gelen tüm imkanı sağlamaya çalışıyoruz. Okul bazında ise İmam Hatip Okulumuz hizmete girdi. Çok Programlı Anadolu Lisesi inşaatı devam ediyor. İnşaata ve okulun spor kompleksine desteğimiz sürüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günyüzü zilisi marka oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN