Türkiye'nin en iyi haber sitesi

URAYSİM için düğmeye basıldı

Giriş Tarihi: 5.5.2016
URAYSİM için düğmeye basıldı

Yakın coğrafyamızın tek raylı sistem test ’de hayata geçiriliyor. Anadolu Üniversitesi Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi’nin (URAYSİM) temellerinin bu yıl içinde atılması bekleniyor

'in Alpu ilçesinde kurulacak olan Raylı Sistem Araçları Test URAYSİM için düğmeye basıldı. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi (URAYSİM) projesinin Resmi Gazete'de yayınlanan 2016 Yılı Kalkınma Programı'nda yer aldığı müjdesini verdi. Akademik Kulüpler toplantı salonunda kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelen Prof. Dr. Gündoğan, URAYSİM'le ilgili artık önlerinde hiçbir engel kalmadığını belirterek, şu anda fiili yatırım sürecine girildiğini söyledi.

21 TEST CİHAZI ALINACAK
Gündoğan, "URAYSİM, üniversitemiz, şehrimiz ve ülkemiz için çok önemli bir proje. Bizim bundan önceki yatırım programında URAYSİM'in proje beledi 166 milyon 500 bin liraydı. Son yatırım programında bütçemiz, 400 milyon TL'ye çıkartıldı. Yani bu proje için 2019'a kadar harcayacağımız 400 milyon lira yatırım ödeneği tahsis edildi" dedi. Bu yıl içerisinde merkezin temellerinin atılabileceği sinyalini veren Prof. Dr. Gündoğan, "2016 içinde bütün ihalelerimiz tamamlanmış olacak. Temkinli konuşmak lazım ama ihale süreçlerine bağlı olarak temelimiz atılmış, binalar yükselmeye başlayacak. 21 adet test cihazı alımı gerçekleştirilecek. Test cihazları da tabi sipariş verilecek. Bunlar hemen alınabilecek cihazlar değil. İhaleyi alan firma bu test cihazlarının siparişlerini verecek, gelmesi de 2-3 yıllık bir süreç" ifadelerini kullandı.

2019'DA TAMAMLANACAK
"Her şey yeni başlıyor" diyen Rektör Gündoğan, "Büyük uğraşılar sonucunda bu noktaya geldik ama asıl zorluklar bundan sonra başlıyor. Çünkü bu proje, gerçekten eşi benzeri olan bir proje değil. Yakın coğrafyamızda böyle bir test merkezi yok. Ben bu merkezin Eskişehir'e çok ciddi bir katkı sunacağını düşünüyorum. Bu projeyle raylı sistemlerin merkezinin Eskişehir olduğu tescillenmiş olacak. Bu proje, sadece 'de üretilen raylı sistem araçları için değil, Orta Doğu'da, Balkanlar'da, Avrupa'da ne kadar raylı sistem aracı varsa testi burada yapılabilecek. hem Türkiye'den yurtdışına döviz çıkışını engelleyecek hem de bir döviz girişi sağlanmış olacak. Projenin sahibi Anadolu Üniversitesi'dir. 2011'den bu yana bekleyen bu projenin 2019'da tamamlanmasını planlıyoruz. Bu projeyi Üniversitemiz tek başına yapacak. Yurt dışından çok sayıda ilgi var. Çek Cumhuriyeti ortaklık teklifinde bulundu" şeklinde açıklama yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
URAYSİM için düğmeye basıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN