Türkiye'nin en iyi haber sitesi

50 milyon liralık müzesi

Giriş Tarihi: 12.6.2016
50 milyon liralık bilim müzesi

Büyükşehir Belediye Başkanı , TÜBİTAK ile yaptıkları ortak çalışmayla Anadolu Harikalar Diyarı’nda maliyeti 50 milyon lirayı bulan müzesi kurduklarını söyledi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile sel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİ- TAK) tarafından Anadolu Harikalar Diyarı'nda maliyeti 50 milyon lirayı bulan bilim müzesi yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla temmuz ayında açılması planlanan müzede, öğrenciler oyun oynayarak eğlenceli şekilde öğrenmenin keyfini yaşayacak. Ana sergi, geçici sergi, laboratuvarlar ve planetaryum bölümlerinden oluşan, öğrencilerin dokunup, hissederek ve yaşayarak öğrenmesini sağlayacak, el becerilerini ve hayal güçlerini geliştirecek şekilde dizayn edilen bilim müzesinde, öğrenciler okullarında yapma imkanı bulamadığı deneyleri yapabilecek. Mars gezegeninin yüzeyini üç boyutlu görsellerle gezme imkanı bulacak ziyaretçiler, gezegenlerle alakalı bu zamana kadar yapılmış çalışmalar hakkında sesli ve görsel bilgiler edinilebilecek. Müzeyi ziyaret edenler, robot teknolojisi hakkında bilgi alabilecek ve kendi roketlerini tasarlayıp temsili olarak uzaya fırlatabilecek. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa , müzenin içerik olarak Türkiye'deki en gelişmiş bilim müzesi olma özelliğine sahip olduğunu, çocukların bilimi, teknolojiyi hissederek öğrenmesini istediklerini söyledi. Çelik, bu sayede öğrenilen bilginin akılda kalıcı olacağına ve çocukların hayatlarının hiçbir döneminde bilim müzesinde öğrendikleri bilgileri unutmayacaklarına inandıklarını ifade ederek "Bilim müzesi TÜBİTAK ile ortaklaşa yaptığımız bir proje. 50 milyon lira harcama yapılan müzenin arsa ve dış tasarımını belediye olarak biz, iç donanımını ise TÜBİ- TAK yaptı. Montajları bitti, şu an son testler yapılıyor. İnşallah açtığımızda tüm bölgenin cazibe merkezi olacak" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK PLANETARYUMU YAPILDI
Müzenin içine Türkiye'nin en büyük planetaryumunu yaptıklarını ve ziyaretçilerin burada üç boyutlu görseller ve özel prodüksiyonlarla astronomiyi, gök bilimini yakından tanıyabileceğini de anlatan Çelik, dünyanın var oluşundan evrenin bugüne kadar geçirmiş olduğu safhaların ziyaretçilere kısa filmlerle seyrettirileceğini söyledi. Çelik, bilim müzesinin bahçesine de Hava Kuvvetleri Komutanlığının emekliye ayırdığı F4 savaş uçağı ile A380 nakliye uçağının maketini koyduklarını, bu materyallerin de bundan sonra bilime hizmet edeceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50 milyon liralık bilim müzesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN