Mehmet UZEL: Sayın Valim ve Belediye Başkanıma açık mektup

Giriş Tarihi: 17.7.2016
, ülkemizin ekonomik kalkınma ve istihdam alanlarında en büyük lokomotif gücüdür. Kayseri, ticaret,sanayi ve ekonomik anlamda konumlanmış olduğu bölgede birleştirici rol oynamaktadır. Gerek ulaşım kolaylığı gerekse 'nin tam ortasında olması dolaysıyla yatırımcıların uğrak noktasıdır. Özel sektör ve kamunun yatırımlarıyla büyüyen şehir, sosyal hayat ve doğal zenginlikleriyle bir çok yerli yabancı turistti ağırlayacak kapasitededir. Ama bir türlü için gayret göstermiyoruz. Dünyada eşi benzeri olamayan 175 kilometreye yakın pisti bulunan Erciyes'i, Kapuzbaşı Şelalesi'ni, binlerce kuş çeşidi bulunan Sultan Sazlığı' nı değerlendiremiyoruz. Kayseri sahip olduğu bunlarla aslında turizmin yükselen yıldızı bir kent olmalı. Şehir birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Kültürel ve tarihi mirasıyla ülkemizin cazibe merkezi olmalı.
***
Geçtiğimiz günlerde yakın arkadaşım olan Kayseri'deki beş yıldızlı bir oteli genel müdürü Adnan Devrim ile bir saate yakın turizm için neler yapılır diye konuştuk. Çok güzel bir fikir ortaya attı, bir 'turizm konseyi' kurulması lazım. Valimizin başkanlığında turistik otellerin genel müdürleri bu konseyde yer almalı. Kayseri belki dünyada marka olmuş bir şehir olur ama turizmde çok zayıf. Kentmizin tanıtımını Büyükşehir'in ve Valiliğin ortak olarak yapması lazım. Bu konuda Raddison Blu Hotel Genel Koordinatörü Recep Arifoğlu, çok güzel bir şeye değindi, 'Kayseri ve civarında Tv dizilerin çekilmesi bile çok büyük tanıtımdır' diyor, yıllarca önce bir kanalda oynayan 'Asmalı Konak' örneğini vererek.
***
Erciyes Mastır Planı ne oldu onu da anlamış değilim. Çünkü Erciyes'teki otellerin sadece 2 aylık kış sezonunda iş yaparak ayakta kalmaları oldukça zor. Burada yaz sezonunda çok güzel bir göl var bu göl değerlendirilir. Bu göl etrafına çok güzel piknik alanları yapılır, hatta göl içine güzel bir iskele yapılır. Alan oldukça geniş buraya oyun alanı kurulur .Çünkü yaz sezonunda insanları buraya çekmek lazım. Yoksa yılda bir kaç defa Erciyes'te yapılan etkinliklerle burada bulunan oteller ayakta kalamaz. Aynı şekilde mantısıyla, sucuğu,pastırmasıyla özdeşleşmiş olan Kayseri'de bir festival yapılmıyor. Türkiye'nin en ünlü gurmelerini davet etmemiz lazım. Bu etkinliklerin ulusal kanallarda haber yapılmasıyla çok güzel bir tanıtım olur. Sayın Valim ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza duyurulur... Saygılarımla...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet UZEL: Sayın Valim ve Belediye Başkanıma açık mektup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN