Mehmet UZEL: Dedikoduyu bırakıp imize bakalım

Giriş Tarihi: 23.9.2016
Geçtiğimiz günlerde Organize Sanayi Bölgesi'nde yakın dostlarım olan bazı adamlarını ziyaret ettim. Hepsi tedirgin, 'İşleriniz nasıl?' dedim şu yanıtı aldım:
"Çok güzel ama gel gör ki bazıları dedikodu yapmaktan hem kendisi iş yapamıyor hem de bizlerin moralini bozuyor."
Sanayi ve Ticaret Odaları, Ticaret Borsası, hatta buna OSB'yi eklersek, başkan düzeyindeki yetkili isimler bu yönde bir araştırma, sorgulama ve detay bilgiler için harekete geçiyorlar mıdır?
Kayseri'de bulunan Türkiye'de marka olmuş gıda ürünleri üreten, meyve suyu üreten yakın dostlarım her şu konuya çok dikkat ettiklerini söylediler: "Belli grupların marketlerine hiçbir zaman malımızı vermedik, çok seçici olduk. Hatta bu gruplar bizlerden çok büyük miktarda paralar istediler, şimdi bu konuda çok rahatız..."
Geçtiğimiz günlerde gene bu köşeden yazdım. Dedikodu ve bilgi kirliliği o kadar fazla ki, bu konuda işadamları kadar bizlerin de başımız dönüyor. Kesinleşmemiş bir ismi yazdığımız an, o insanın ve ailesinin geleceğini göz önüne almalıyız.
Hemen belirtmeliyim, bu iş bürokrat ve memur uygulamasına benzemez. Her iki gruptan istenen kişiler açığa ve gözaltına alındığında bunu memuriyet anlayışı ile kabul edebilirler.
Ama sanayici ve işadamı öyle değil. Daha hassasiyet gerektirir bu kesim. Bunun için Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, bilgi kirliliği ve dezenformasyonun önüne geçebilmek için bilgi iletişim merkezi kurdu.
Şunu mutlaka belirtmeliyim. Çünkü asla göz ardı etmemek lazım.
Bilgi kirliliğinde bilimsel olmayan, genellemeler içeren, dayanaksız, tecrübeye dayanmayan bilgileri ileri sürerek zihinleri bulandırırken, dezenformasyonda ise ortaya atılan bir haber, özellikle sosyal medyada hiç doğruluğuna bakmadan ardı ardına yayımlanıyor.
Herkese haberin doğruluğuna inanana, hatta haberi yaratan kendisi dahi yalan olduğunu unutana kadar aynı haber paylaşılmaya devam ediliyor.
Haliyle bunun sıkıntısını çeken çok oluyor. Umarım basın dünyasındakiler biraz daha hassas, yetkili makamlardakiler de kirliliğin dezenformasyonun önüne geçebilmek için gereğini yerine getirirler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet UZEL: Dedikoduyu bırakıp işimize bakalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN