Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kişniş Nedir? Faydaları Nelerdir?
Diğer İsimleri : Aşotu, Kişnişotu, Kişniç, Corlandrum sativum, Coriander, Coriandre


Botanik Bilgi : Maydanozgiller familyasındandır. Kişniş 30-80 cm boyunda genellikle bir yıllık bir bitkidir. Bitkinin tamamı kendine has bir kokuya sahiptir. Kökleri iğ şeklindedir. Alt yaprakları uzun saplı üç parça, orta ve üstteki yapraklar gövdeye oturmuştur, en üsteki yapraklar iplik gibi incedir. Çiçeklerinden 10-20 tanesi topluca bir arada şemsiyecik oluşturur. Beyaz ya da pembemsi açık mor renkli küçük çiçekleri olgunlaşınca, 2-7 mm. çapında yuvarlak, açık kahverengi tohum kılıfını taşıyan kokulu, kuru meyvelere dönüşür. Meyveleri sarımsı, küre şeklindedir.

Bol günesli yerleri, bitek ve hafif topraklan seven kisnis bitkisi, bitkiler.gen.tr tohumlari sonbaharda ekilerek çogaltilir. Ancak, çapraz döllenmeyle bitkinin yozlasmasi meydana geleceginden, rezeneden uzak yerlere ekilmesine dikkat edilmelidir.

Kisnisin tohumunu tasiyan meyvesinde nisasta, tanen, sekerler, sabit ve uçucu yaglar bulunur. Uçucu yaginda yüksek oranda coriandrol ile düsük oranda geraniol, borneol, pinen, phelladron ve asetik asit vardir. Kisnis tohumlan pastacilikta, baharat olarak bazi çorba ile yemeklerin hazirlanmasinda, içki endüstrisinde ve kisnis sekerinin yapiminda kullanilir. Bazi yerlerde bitkinin körpe yapraklari salata ve güveçte pisen yemeklerekatilir. Gövde ve kökü de sebze gibi pisirilip yenir.

Eski Misir papirüsleri, Çince ve Sanskritçe metinlerde ve hatta Incil'de sagliga yararli etkilerinden övgüyle söz edilir.


Yetiştirdiği Yerler : Anayurdu Akdeniz havzası olup günümüzde birçok yerde ve ülkemizde yabani bitki ya da kültür bitkisi olarak yetişmektedir. Özellikle Konya, Burdur, Isparta yörelerinde yaygın olarak yetiştirilir.


Bilinen Bileşimi : Kişnişin tohumunu taşıyan meyvesinde nişasta, tanen, şekerler, sabit ve uçucu yağlar bulunur. Uçucu yağında yüksek oranda coriandrol ile düşük oranda geraniol, borneol, pinen, phelladron ve asetik asit vardır.


Toplanması - Saklanması : Ağustostan Eylüle kadar bitki farklı dönemlerde olgunlaşmaktadır.Bunun için olgunlaştıkça toplanılır. Gölgeli ve havadar yerde kurumaya bırakılır. Sonra şemsiyeler sallanır ve dökülen tohumlan toplanır.


Faydaları :

Özellikle çocuklarda diyareyi kesici etkiler yapar.

Mideyi uyarır.

İştahı açar.

Sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlığa iyi gelir.

Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür.


Kullanım Şekli : Çay : Kişniş tohumlarından 1 tatlı kaşığı alınarak hafif ezilir. 1 bardak kaynar suya dökülür. 5-10 dakika süreyle demlendirilir. Demlenen çay yemeklerden önce birer bardak olarak içilir. Aynı etkilerinden yararlanmak için, tohumları yemeklerden önce ağızda çiğnenebilir.


Güzellik İçin : Tarifi verilen çay yüze sürülürse akne ve yaraları geçirir.
HABERLER kişniş ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 03 kişniş haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN