’nde görev değişikliği

’nin 1993 yılından bu yana direktörlüğünü yapan Dikmen Gürün, görevini Ocak ayından itibaren, 2005-2012 yılları arasında festivalin direktör yardımcılığını yürüten Leman Yılmaz’a devrediyor.

Giriş Tarihi: 8.1.2013 10:59
tarafından düzenlenen 'nin 1993 yılından bu yana direktörlüğünü yapan Dikmen Gürün, görevini Ocak ayından itibaren, 2005-2012 yılları arasında festivalin direktör yardımcılığını yürüten Leman Yılmaz'a devrediyor.

İstanbul Tiyatro Festivali direktörlüğü görevinden kendi isteğiyle ayrılan Dikmen Gürün, 2013'ten itibaren İKSV Sahne Sanatları Özel Projeler Danışmanı olacak ve İstanbul Tiyatro Festivali Danışma Kurulu'nda yer alacak. Festivalin direktörlüğünü ise İKSV'de sekiz yıldır İstanbul Tiyatro Festivali Direktör Yardımcılığı'nı yürüten Leman Yılmaz üstlenecek.

Dikmen Gürün, 1993 yılından itibaren, İKSV'de Tiyatro Festivali Direktörü olarak çalıştığı yıllar içinde dünya festivalleri ve tiyatrolarıyla sürekliliği olan ilişkiler kurarak, festival kapsamında farklı açılımlara, ortak çalışmalara zemin hazırladı. Festivalin adının uluslararası arenada duyulmasını sağladı. İstanbul Tiyatro Festivali, 2005 yılında, Lisa Mulcahy tarafından hazırlanan "Theater Festivals; Best Worldwide Venues for New Works" adlı kitapta (Allworth Pres New York); BAM (Brooklyn Academy of Music), Lincoln Center Festival, Dublin Festival, Festival D'Automne-Paris, Holland Festival, gibi yaratıcılığı destekleyen önemli festivaller arasında yer aldı. Direktörlük yaptığı yıllarda "Nefes", "Nazım'a Armağan", "Oidipus Nerede?", "Önceki Günler; Ölüm, Yıkım&Detroit III", "Yakındoğu'da Emanet", "Home Sweet Home", "Persler", "Işığın Oğulları ile Karanlığın Oğulları'nın Savaşı",
"III Richard", "İstanbul İstanbul" gibi ortak çalışmaların hayata geçmesini sağlayan Gürün, genç tiyatroları, sanatçıları, yeni arayışları destekledi, tiyatro ve dans alanlarında atölye çalışmalarına önem verdi.

Tiyatro üstüne lisans ve yüksek lisans eğitimini ABD'de tamamladıktan sonra doktorasını Ankara Üniversitesi Tiyatro Kürsüsü'nde yapan Gürün, akademik kariyerine İ.Ü. Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü'nde devam etti. Sekiz yıl Bölüm Başkanı olarak görev yaptıktan sonra 2008'de emekliye ayrıldı. Bu arada, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nda Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmeni olarak çalıştığı 2008-2009 yıllarında "İstanbul Üniversiteleri Tiyatro Şenliği" ve "Türkiye Üniversiteleri Tiyatro Şenliği"ni gerçekleştirdi. Düzenli olarak Cumhuriyet gazetesine tiyatro yazıları yazan, bu alanda kitap ve makaleleri olan Gürün, tiyatro dünyasına katkıları nedeniyle 2008'de Türkiye Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) Onur Ödülü ile 2009 yılında 13. Afife Tiyatro Ödülleri'nde Yapı Kredi Sigorta Özel Ödülü ve aynı yıl Tiyatro Tiyatro Dergisi Onur Ödülü ile Bebek Rotary Meslek Hizmetleri Ödülü'ne layık görüldü. Dikmen Gürün, bundan sonra, tiyatro araştırmalarına ağırlık verecek.

İKSV'de sekiz yıldır İstanbul Tiyatro Festivali Direktör Yardımcılığı'nı yürüten Leman Yılmaz, Galatasaray Lisesi'nde aldığı eğitimin ardından Boğaziçi Üniversitesi'nin Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü'nde, toplumsal tarih alanında yüksek lisans yapan Yılmaz, İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü'nde doktorasını tamamladı. 1993 yılından itibaren çeşitli gazete ve dergilere kültür sanat haberleri hazırlayıp çevirmenlik yapan Yılmaz, 2000 yılından itibaren Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Programı, İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü ile Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü'nde dersler verdi. Lise yıllarında başladığı tiyatro ve dans çalışmalarını üniversitede de sürdürdü. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Semaver Kumpanya, Tiyatro Ti olmak üzere çeşitli tiyatro topluluklarında koreograf ve oyuncu olarak yer aldı. Oyun metinleri çevirdi (Cimri, Simyacı).

Leman Yılmaz, 2003 yılında Lozan Vidy Tiyatrosu'nda yaptığı staj sonrasında, aynı tiyatroya 2004 yılında, prodüksiyonunu Heiner Goebbels'in gerçekleştirdiği "Eraritjaritjaka" adlı oyunun yönetmen asistanlığını yapmak üzere davet edildi. Roberto Cimetta Vakfı tarafından genç sanatçılara verilen burs programının danışmanlığını üstlenen Yılmaz, UNESCO Dans Konseyi'nde üye olarak yer aldı. 2012 yılının Eylül ayında Afife Tiyatro Ödülleri jürisinde görev almaya başlayan Yılmaz, halen Beykent Üniversitesi Gösteri ve Sahne Sanatları Yönetimi Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor ve doçentlik çalışmaları dahilinde "Sahne Sanatları Yönetimi" üzerine bir yayın hazırlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Tiyatro Festivali’nde görev değişikliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN