Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Freddie Mercury'den ilham alan müzikal Türkiye'ye geliyor

Giriş Tarihi: 4.2.2013

Dünyayı kasıp kavuran 'We Will Rock You' müzikali, Mayıs ayında Türk seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Freddie Mercury'den ilham alınarak yazılan müzikal; Queen grubunun hit olmuş şarkılarından oluşuyor

Dünyanın müzikal başkenti Londra'da sahnelenen en ünlü müzikallerden biri olan 'We Will Rock You'; bugüne kadar 17 ülkede 12 milyondan fazla kişiye ulaştı. Queen'in en iyi 24 şarkısından oluşan ödül rekortmeni muhteşem müzikal; Avrupa turnesi kapsamında BKM organizasyonu ile 3-12 Mayıs tarihlerinde Türk seyircisiyle buluşacak. Quenn'in efsanevi solisti Freddie Mercury'den ilham alınarak hayata geçirilen 'We Will Rock You'nun yazarı ve yönetmeni Ben Elton; müzikali anlattı...

EĞER ROCK MÜZİK OLMASAYDI...

Böyle bir müzikali yazmak için size ne ilham verdi?
Queen ve menajerleri Jim Beach, bana böyle bir fikirle geldiler. Tabii Queen müziğinin özgün bir teatral özelliği olmasının da etkisi var. Hatta biraz hınzır ve mizahi... Yani bana ilham veren; onların böyle bir fikirle gelmesiydi elbette ama müziğin kendisi de ilham kaynağı. Hangi yazar, hele hele benim gibi müzikal tiyatroyu seven biri; böyle bir şeyden ilham almaz ki?

Müzikaldeki 24 şarkıyı nasıl seçtiniz?
Önce aklıma efsanevi bir hikaye geldi. İçinde rock olmayan bir dünya düşündüm. Gençlerin rock müzik yapmasına izin verilmeyen bir dünya... Pop kültürünün dünyayı yönetmesi isteniyor... İşte böyle efsanevi bir hikaye düşünüp içine biraz hiciv kattım. Sonra Queen şarkılarını yerleştirdim içine. Söze gerek kalmadı. Bütün Queen hitleri var müzikalde.

Müzikaldeki favori şarkınız hangisi?
Hepsini seviyorum ama müzikale koyduğum için en çok gurur duyduğum şarkı; 'No One But You'. Freddie (Mercury) bu şarkıyı hiç bilmiyor çünkü Brian May bu şarkıyı Freddie öldükten sonra onun için yapmıştı. Freddie'nin hiç bilmediği bir şarkının Queen müzikalinde yer alması inanılmaz bir şey. Şarkıyı müzikale koyarak, genç yaşta ölen tüm insanları yücelteceğimizi düşündüm. Şarkı, müzikal sayesinde milyonlara ulaşarak müthiş bir Queen 'hit'i oldu. Bu benim için gurur verici.

Freddie Mercury hayatta olsaydı sizce bu müzikali destekler miydi?
Kesinlikle evet! Çünkü eğer öyle olmasaydı, bu müzikal olamazdı. Brian (May), Roger (Meddows Taylor) ve John (Deacon) onun kardeşleriydi. Menajerleri Jim Beach de öyleydi. Freddie ölürken, "Jim, Queen'le ilgili meselelerde benim oyum sendedir" dedi. Freddie'nin ailesi mesela bu şova bayılıyor. Annesi 11 sene önceki açılış gecemizde yanımıza geldi. Bütün eleştirmenler, "Freddie olsaydı bu şovu hiç sevmezdi" diyordu, sanki çok biliyorlarmış gibi...

YAŞASIN ROCK!

Freddie'nin annesi ne dedi?
"Freddie görseydi bu şovu çok severdi. Gelecekte kurgulanmış bir şov bu ve Freddie her zaman ileriye bakardı" dedi ve ekledi: "Eğer müzik sevginin gıdasıysa, yaşasın rock!" Tekrar ediyorum; bunu söyleyen Freddie'nin annesi!

Hangi ülkeden nasıl reaksiyonlar aldınız?
Tepkiler genelde aynı. Bireyler birbirinden farklıdır ama kalabalıklar her yerde aynıdır. Ve bu kalabalıklar hep tutku dolu, yürekli insanlarla dolu. Rock'n Roll, insanların ruhuna dokunuyor; New York'ta, Amsterdam'da, Johannesbourg'da...

OYNAMANIN TEK BİR YOLU YOKTUR
Müzikal kaç yıldır sahneleniyor?
11'inci yılımızdayız.

Bütün bu süre boyunca, oyunu bu kadar canlı tutabilmeyi, bu kadar yıl boyunca sürmesini, bu kadar sevilmesini neye bağlıyorsunuz?
Tutku! Bu gösteri, kalpten sevgi ile yoğrulmuştur. Seyirci nasıl seviyorsa, biz de öyle seviyoruz bu gösteriyi. Çoğu müzikalde; bir yönetmen yönetir ve işi biter. Tüm gösteriler, her yerde hep aynı olur. Daha iyi bile olmaya çalışmaz ve ilk oynandığı günle birebir aynısı olur.

'We Will Rock You'da durum farklı mı?
Bizim için her gece açılış gecesi gibidir ve biz hep müzikalin ilk günkü tazeliğini korumaya çalışıyoruz. Tüm oyuncularımız, her gösteride farklı oynuyorlar. Arkadaşım Andrew Lloyd Webber'a saygısızlık etmek istemem ama mesela 'Operadaki Hayalet'i nerede izlerseniz izleyin; hepsi aynıdır. Herkes gülü Michael Crawford gibi tutar, herkes Sarah Brighton gibi söyler... Bizimse bütün 'Galileo'larımız, 'Scaramouche'lerimiz ve 'Killer Queen'lerimiz başkadır çünkü oynamanın tek bir yolu yoktur.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Freddie Mercury'den ilham alan müzikal Türkiye'ye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN