Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzleyicilerle iletişim değil ilişki kuruyorum

Giriş Tarihi: 25.4.2013

Yeni tiyatro oyunu 'Kaplumbağa'nın genel provalarını seyirciye açan Ali Poyrazoğlu: Biz, seyirciyle dostluğun ve samimiyetin peşinde bir ekibiz

Deneyimli oyuncu Ali Poyrazoğlu, kariyerinin en iddialı oyunlarından biriyle seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Çağdaş İspanyol tiyatrosunun en önemli yazarlarından Juan Mayorga'nın yazdığı 'Kaplumbağa' adlı oyun için hazırlıklara başlayan Poyrazoğlu, oyunun provalarını seyirciye açarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. Şişli'deki Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nda devam eden provalarda seyirciyle buluşan usta oyuncu, gördüğü ilgiden çok memnun. O kadar ki, birkaç günle sınırlamayı düşündüğü seyircili prova sayısını 10 güne çıkarmış ve bundan sonraki oyunlarında da aynı yöntemi uygulamaya karar vermiş..

GÜNE GELİR GİBİ...

Oyunun ilk seyircili provasına yaklaşık 100 kişi katılmış. Çoğu, güne gelir gibi kek ve kurabiye getirmiş. Ali Poyrazoğlu bu ilgiyi şöyle açıklıyor: "Ben seyirciye her zaman arkadaşım gibi davranıyorum. 'Bu kadar seyirciyi nereden buluyorsun?' diye soruyorlar; ben bu seyirciyi, 40 yıldır kumbaraya para atar gibi tek tek biriktirdim. Ben seyirciyle iletişim değil, ilişki kuruyorum. Biz; dostluğun, samimiyetin peşindeyiz."

TİYATRO TAKIM OYUNUDUR

Poyrazoğlu, provalarını seyirciye açmasının nedenini ise şöyle anlatıyor: "Ben her zaman 'Seyirci bizim meslektaşımızdır, tiyatro takım oyunudur. Oyunları birlikte oynarız' dedim. Madem öyle, provaları da seyirciye açmanın bir mahsuru olmamalı diye düşündüm. Seyirci bizim nasıl hazırlandığımızı, oyunu çıkarırken nelere dikkat etiğimizi, yazılı metnin nasıl görsel dile dönüştüğünü görsün istedim." Seyircinin fikirlerine açık olduklarını söyleyen usta oyuncu; provalar boyunca not alan izleyicilere, prova sonrası "Ne düşünüyorsun, ne anladın? Anlamadığın ya da sevmediğin yer oldu mu?" gibi sorular sorarak onları üretim sürecine dahil ediyor.

SINIRLADI

Benim takip ettiğim ikinci seyircili provada sayı biraz düşmüştü. Çünkü Poyrazoğlu, çok fazla talep olduğu için kontenjanı 30-40 olarak sınırlamak zorunda kalmış. Gelen seyircilere baktığımızda, Ali Poyrazoğlu müdavimleri dışında; ev hanımı, eski tiyatrocu, öğrenci, aşçı, emekli öğretmen gibi çeşitli meslek ve yaş grubundan, çoğunluğu kadın olan ilginç bir topluluk vardı. Çoğu seyircili prova yapılacağını Twitter'dan duyup gelmiş, bir kısmı da gazetedeki haberi görmüş. Poyrazoğlu'nun Twitter'da 162 bin 61 takipçisi var.

PERDE ARKASINDAN GÖRDÜK Kİ ALİ BEY'İN MUTFAĞI ÇOK ZORMUŞ
Provaları ilk gün izleyen ve tüm provaları izlemeyi kafasına koyan, eski bir tiyatrocu olan 56 yaşındaki Hulusi Gültekin Yağız, "Ali Bey'den ne görürsem kâr. Bir nevi ders oluyor benim için. O yüzden geldim" diyor. Profesyonel aşçılık yapan 48 yaşındaki Nilüfer Belgin Demirel de son güne kadar provaları izlemeye kararlı: "İşin mutfağını görmek istediğim için provaları takip ediyorum. Provaları, mesleğimle bağdaştırıyorum. Malzemeyi kotarırken Ali Bey'in ustalığını, insana verdiği değeri gördüm. Ali Bey'in mutfağı daha zor." 21 yaşındaki konservatuvar öğrencisi Yelda Çetiner de tiyatroya gönül vermiş ve oyuncu olmak isteyenler için bu uygulamanın bulunmaz bir nimet olduğunu söylüyor.

200 YILLIK TARİHİ ANLATIYOR
Ali Poyrazoğlu; yakında seyirciyle buluşacak olan 'Kaplumbağa' adlı oyununu şöyle anlatıyor: "Oyun; günlük yaşamın akışında ıskaladıklarımızı, görüp de görmezden geldiklerimizi kavramamızı sağlıyor. İnsanoğlunun bitmek bilmeyen hırsını trajikomik şekilde ele alıyoruz. Ben 200 yaşında bir kaplumbağayı oynuyorum. Kaplumbağanın 200 yıl boyunca yaşadığı tarihsel olayları seyirciye yansıtıyoruz. Kaplumbağa kostümünü giyince çok farklı hissediyorum kendimi." Poyrazoğlu'nun yanı sıra Bülent Kayabaş, Özdemir Çiftçioğlu ve Nur Gürkan gibi isimlerin rol aldığı oyun ilk olarak 29-30 Nisan'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde sahnelenecek.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
İzleyicilerle iletişim değil ilişki kuruyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN