Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Queen Türkiye'de

Giriş Tarihi: 7.5.2013 10:48
Fecir Alptekin

Geçen yıl Londra'ya gittiğimde "We Will Rock You" müzikalini görmeye pek heveslenmiştim ama ya günü tutmadı, ya bilet bulamadım derken bir türlü olmadı. Fakat o kadar içimde kalmıştı ki, bundan iki ay önce sırf müzikali izlemek için kalktım tekrar Londra'ya gittim… Ve dönüşte de dedim ki; "Buna değdi… Muhteşemdi" !

İşte o müzikal, İngiltere'de aralıksız 11 yıldır kapalı gişe oynayan ve bu güne kadar yaklaşık 13 milyon kişinin izlediği "We Will Rock You" şimdi BKM tarafından Türkiye'ye getirildi ve Ataşehir Sports Arena'da 11 Mayıs'a kadar sahneleniyor. Sağolsunlar davet ettiler, tabii yine kalkıp koşa koşa gittim. Şunu söyleyeyim; kadro Londra'da izlediğimden tamamen farklıydı… Ama performans farksız ve başarı aynı!"We Will Rock You"dan sonra Batılılar'ın müzikal refleksine iyice hayranlığımın arttığını söylemeliyim. Malum, gösterinin adı ünlü rock topluluğu Queen'in şarkısından geliyor ve konu da gerek grubun, gerekse grup lideri Freddie Mercury'nin hikayesi…

Hal böyle olunca işin en kolayı, gösterinin ortasına tutup bir Freddie Mercury karakteri yerleştirmek, kronolojik olayları düz biçimde anlatmak vs olurdu değil mi? Ama öyle değil işte… Müzikal, Queen şarkılarının izinden giderek grubun felsefesi ve rock ruhunun anlatımına dayanan tamamen özgün bir öykü üzerine kurulu.

Olay gelecek zamanda geçiyor… "Internet çağı sonucu insanlar tek tipleştirilmiş ve yaratıcılıklarını kaybetmişlerdir. Ve sadece – Bohemian Rapsody şarkısına göndermeyle – Bohemler denilen bir direnişçi grup durumun farkındadır. Onlar da efsaneye göre kurtarıcılarını beklemektedirler. Ancak bu "hala düş kurabilen" kurtarıcı çıkıp geldiğinde kayıp müzik aletini bulabilecek, gezegende yeniden müzik yapılacak ve böylelikle insanlığın uyanışı gerçekleşecektir".Kabul etmek gerek ki, konu müthiş… Bir de bu konunun güzel işlendiğini, 24 Queen şarkısının bu feslefeyi destekler biçimde konuya paralel aktığını, muhteşem orkestra, şahane solistler ve dansçılarla sahneye taşındığını söylersek…

Bir kere Queen hayranlarının mutlaka görmesi lazım. Ama grupla çok içli dışlı olmasanız bile, yine de tadına ve kalitesine ender raslanır nitelikteki bu gösteriye kayıtsız kalmayın derim.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Queen Türkiye'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN