Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cenk Kayakuş'tan yeni bir macera: Kara Güneş

Giriş Tarihi: 17.7.2013 14:40
Türk edebiyatı, macera ve polisiye türünde ağır aksak ilerlerken reklamcı Cenk Kayakuş, bu eksikliği seriye bağladığı üç kitapla gidermeyi başarıyor. Kayakuş, Türkiye'nin Dan Brown'lığına soyunuyor adeta. İyi de ediyor.

Cenk Kayakuş, üçüncü romanı Kara Güneş ile geri döndü. Yarattığı Hakan Geda karakteri ile kendi okur kitlesini yaratan ve her romanında geçmişin gizemli olaylarını akıcı bir kurguyla ele alan yazar, bu romanında İkinci Dünya Savaşı yıllarına geri dönüyor.
Kara Güneş, savaş yıllarında İstanbul'da saklanan birtakım gizli belgeleri araştıran bir Neo-Nazi örgütünün peşinden giderken, aynı anda savaş yıllarını da çok katmanlı bir kurguyla okuyucuya sunuyor. Aynı zamanda Nazilerin, Alman ırkının kökenleri uğruna göze aldıklarına değinen roman, savaş sırasında Yahudilere ve diğer azınlıklara yapılan zulmü de gözler önüne sererek faşizme sert bir şekilde dokunuyor.

Macera romancılığını, daha önce yerli edebiyatta hiç denenmemiş bir üslupla sunan yazarın, Av ve Saplantı isimli kitaplarından sonra okuyucusuna sunduğu Kara Güneş'in, türün meraklılarının hayli ilgisini çekeceği aşikar.

KARA GÜNEŞ:
Arka kapak yazısından

Şubat 1939… Alman zooloji uzmanı Ernst Schäfer önderliğindeki bir araştırma ekibi Tibet Dağları'nda inanılmaz bir keşif yapar.

Ekim 1944… Auschwitz Toplama Kampı'nda başlayan isyan on iki Yahudinin kamptan kaçmayı başarmasıyla sonuçlanır.

Günümüzde ise başarılı bir Alman sanayici olan Rudolf Freihherr, atalarından kalan oldukça gizli bir mirası ortaya çıkarmak için İstanbul'a gelir. II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin, Aryan ırkın kökenlerini bulma peşinde sürdürdükleri araştırmaların yıllar önce ortadan kaybolan belgelerini ele geçirerek yenilmez bir ordu yaratma hayali peşindedir. Bu orduyla Nasyonal Sosyalizmi yeniden hayata döndürmeyi planlayan Freihherr, son derece gelişmiş bir silah teknolojisini Rusya ile savaşın eşiğinde duran Alman Hükümeti'ne sunmayı istemektedir.

Fakat yolu, İstanbul'un ara sokaklarında üstelik hiç beklenmedik bir biçimde Hakan Geda ile kesişecek ve bir çılgınlığın tohumlarından doğan kaos, herkesin yaşamını hiç olmadığı kadar değiştirecektir…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cenk Kayakuş'tan yeni bir macera: Kara Güneş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN