Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa'da Nemrut sesi

Nemrut Dağı'ndan ilham alan Türk rock grubu Nemrud, Türkiye'deki plak şirketlerini ikna edemedi ama albüm teklifi Fransa'dan geldi

Türkiye'de pek tanınmamasına rağmen Mert Göçay (37), Aycan Sarı (34), Mert Topel (43) ve Mert Alkaya'dan (37) oluşan Türk rock topluluğu Nemrud, Avrupa'da büyük ses getirdi ve kendine hatırı sayılır bir hayran kitlesi topladı. "Journey of The Shaman" ve "Ritual" adlı albümleri Fransız plak şirketi Musea Records tarafından yayınlanan topluluk verdiği konserlerle de Avrupalı hayranlarıyla buluşuyor. Grup üyelerinden Mert Göçay'a göre grubun ülkemiz yerine Avrupa'da bu kadar popüler olmasının sebebi Türk plak şirketlerinde gizli! Göçay, "Ülkemizde faaliyet gösteren plak şirketleri ticari kaygı olmadan sadece sanat adına üretilmiş bir albümün riskini almak istemedi" dedi. Müzisyen, grubun popülerleşmesini sağlayan teklifin ise Fransa'dan geldiğini anlattı: "Fransız Musea Records şirketinden teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettik ve bu sayede albümlerimiz dünyanın hemen her yerindeki progresif rock dinleyicilerine ulaşma şansı buldu."

HEM BATIYA HEM DOĞUYA

Nemrud'un ilhamını, adı gibi Nemrut Dağı'ndan aldığının altını çizen Göçay "Eski inanışlara göre Nemrut Dağı dünyanın merkezindedir. Bir yüzü doğuya bir yüzü batıya bakmaktadır. Bu bağlamda Nemrud'un albümleri de tıpkı Nemrut dağı gibidir. Hem Batı'nın modern rock sound'unu hem de Anadolu'nun ezgilerini bulundurur" sözleriyle de grubun başarısının sırrı olan felsefeyi anlatıyor. Ağustos ayı içinde üçüncü albüm için çalışmalara başlayacak olan Nemrud'un önümüzdeki günlerde Avrupa'nın önemli müzik festivallerinde karşınıza çıkma ihtimali de var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'da Nemrut sesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN