Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bodrum'da 3 bin 500 yıllık tarih gün ışığına çıktı

Giriş Tarihi: 2.8.2013 10:50 Güncelleme Tarihi: 2.8.2013 10:58

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından Bodrum'un Ortakent ilçesinde sürdürülen kazı çalışmalarında "Myken Dönemi"ne ait mezarlar bulunduğunu belirterek, bulunan eserlerin ortalama 3 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bodrum'da önceki yıllarda Prof. Dr. Yusuf Boysal Başkanlığında gerçekleştirilen kazıların devamı niteliğindeki çalışmalarda ortaya çıkartılan eserlerin bilim dünyası açısından büyük önem taşıdığı ifade edildi. Bakanlık, eserlerin ortalama 3 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu tespit ettiklerini belirterek, eserlerin üzerinde yapılan incelemelerin mezarların en erken "Myken III A" dönemine ait olduğunu gösterdiğini açıkladı.


MYKEN DÖNEMİ MEZARLARI SANAT ANLAYIŞININ BİR GÖSTERGESİ OLARAK GÜNÜMÜZE IŞIK TUTACAK"
Eserlerin Geç Tunç Çağı Batı Anadolu'sunda Akha Helenleri ile Luwi kökenli Anadolu halkları arasındaki kültür ve sanat ilişkilerinin yeniden irdelenmesi açısından önem taşıdığı dile getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Başkanlığı'nda sürdürülen ve Prof. Dr. Fahri Işık ile Prof. Dr. Adnan Diler'in bilimsel danışmanlığını yaptığı kazı çalışmalarında ortaya çıkan iki mezardan birincisi 300x300 cm boyutlarında kare planlı bir mezar olup, ikinci mezar yapısı ise 1293 parselin kuzey sınırında açılan açmada ak toprak içine oyulmuş yuvarlak planlı bir mezar özelliği taşıyor. Eserler Geç Tunç Çağı Batı Anadolu'sunda Akha Helenleri ile Luwi kökenli Anadolu halkları arasındaki kültür ve sanat ilişkilerinin yeniden irdelenmesi açısından önem taşıyor. Bodrum'un Ortakent ilçesinde halen devam eden kazılarda gün ışığına çıkartılan ve Anadolu halklarının birbirleriyle olan kültür ve sanat ilişkilerini gösteren 'Myken Dönemi' mezarları, o döneme ait halk kültürü ve sanat anlayışının bir göstergesi olarak günümüze ışık tutacak. Kültürel zenginliğimizi artıracak olan buluntular nice uygarlıklara ve halk kültürlerine ulaşmada günümüz dünyasına yol gösterecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bodrum'da 3 bin 500 yıllık tarih gün ışığına çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN