Yeşilçam'ın anıları sinema müzesinde yaşatılıyor

Giriş Tarihi: 9.8.2013 13:18 Güncelleme Tarihi: 9.8.2013 15:14

Yeşilçam'a yüzlerce film kazandıran Adanalı oyuncu, yönetmen ve yazarlar ile Adana'da film çekme veya yönetme şansı yakalayan sanatçıların anıları, Anadolu'nun ilk ve tek sinema müzesi olan Adana Sinema Müzesi'nde yaşatılıyor.

Tarihi Taşköprü'nün karşısında bulunan Adana Sinema Müzesi, 23 Eylül 2011'de 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali hazırlıkları kapsamında kente kazandırılan nostaljik bir müze olarak hizmet veriyor.

Müzeye girildiğinde Adana'nın Türk sinema tarihine ne kadar çok oyuncu, yönetmen ve yazar kazandırdığı görülürken, Çukurova topraklarında çekilen filmlerin sayısı da dikkati çekiyor.

Müzede, Türk sinemasının ustalarının çektiği filmler, fotoğraflarla, oyuncuların filmlerden kalan çeşitli eşyalarıyla, film afişleriyle ve film setlerinde kullanılan bazı materyallerle yaşatılıyor.

Özellikle Adanalı sanatçılara ve Adana'da çekilen filmlere ait izlerin yaşatıldığı müzede, ziyaretçilerin Türk sinemasının unutulmaz eserlerini izleyebileceği "Kişisel sinema izleme modülü" de hizmet veriyor. Ziyaretçiler, arzu ettiği Yeşilçam filmini izleyip, daha sonra arşiv ve kütüphane bölümünden izlediği filmle ilgili bilgi edinebiliyor.

Müze sorumlusu Hatice Çay, yaptığı açıklamada, müzeyi gezen bir kişinin içeride anılarını göreceği bütün sanatçıların tamamının Adanalı olduğunu, film afişlerinde de mutlaka bir Adanalı sanatçı yer aldığını söyledi.

Müzenin misyonunun, "Adanalı sanatçıları genç kuşaklara tanıtmak, sanatçıların çalışmalarını kitlelerle paylaşmak" olduğunu ifade eden Çay, müzede Adana'nın yetiştirdiği en önemli isimlerden Yılmaz Güney'e ait bir oda bulunduğunu, Uluslararası Altın Koza Film Festivali'ni tanıtan bir oda ve Adanalı sinemacıları tanıtan özel bir oda tasarlandığını belirtti.

Sinema ve fotoğraf tarihiyle ilgili araştırma yapmak isteyenler için ise müzede bir arşiv ve kütüphane oluşturulduğunu dile getiren Çay, şunları kaydetti:

"Ziyaretçilerimiz isterlerse arşivimizdeki filmleri izleyebilirler. İstedikleri bilgi için kütüphaneyi kullanıp araştırma yapabilirler. Adana'nın sinema geçmişi 1940'lara dayanıyor. 1940'tan 1980'lerin ortasına kadar Adana, Türk sinemasını ekonomik ve senaryo anlamında desteklemiş bir kent. Bu yüzden Adana'dan bu kadar çok sinemacı yetişmiş. Türk sinemasının, Yeşilçam'ın yüzde 75'ini Adanalı sinemacılar oluşturuyor. Tabi sektör, bir dönem Adana'da da gelişme göstermiş, film şirketleri Adana'ya gelmiş, burada çalışmalarını sürdürmüşler, filmlerin yapımları, çekimleri ve dağıtımları Adana'da gerçekleşmiş. Bu yüzden de Adana'da hem sinemaya ilgi duyan gençler hem de çevre illerden sinemaya ilgi duyan gençler kente gelmişler ve kendilerini burada gösterme fırsatı bulmuşlar. Bu yüzden de Adana'dan çok önemli isimler sinemaya emek vermiş. Oyuncu, yönetmen, senaryo yazarı... O dönemde afiş tasarımcısı yetişmiş. Çünkü film afişleri tek olarak özel olarak yapılıyor ve Anadolu'ya filmlerle beraber gönderiliyormuş. Dolayısıyla bu alanda da Adana'dan çok önemli isimler çıkmış. Müzemizde tüm bu değerleri yaşatmaya çalışıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşilçam'ın anıları sinema müzesinde yaşatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN