Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiltere'de nın satışa çıkarılması

Giriş Tarihi: 21.8.2013 15:34

Kültür ve Turizm Bakanlığının "İngiltere'de Osmanlı dönemine ait mezar taşlarının satışının durdurulduğunu" açıklamasının ardından konuyu gündeme taşıyan Yıldız Vakfı Başkan Yardımcısı Serim, kimliği belirsiz kişi tarafından tehdit edildiğini öne sürdü.

Kültür ve Turizm Bakanlığının "İngiltere'de Osmanlı dönemine ait mezar taşlarının satışının durulduğunu" açıklamasının ardından konuyu gündeme taşıyan Yıldız Vakfı Başkan Yardımcısı Ali Serim, kimliği belirsiz kişi tarafından "Boyunuzdan büyük işlere karışıyorsunuz. Bu iş sizin boyunuzu aşar" denilerek tehdit edildiğini söyledi.

Serim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilgi vermesi üzerine basında yer alan haberlerden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı çalışmaların tarihi mirasın korunması adına çok önemli olduğunu ifade etti.
Yurt dışındaki müzayede şirketlerinin bu açıklamadan korktularını dile getiren Serim, "Artık, bu şirketler, gelen nı kolay kolay satamayacak hale geldi. Yurt dışındaki müzayede şirketleri bundan ders çıkararak, 'mezar taşının hangi yollarla ülke dışına çıkarıldığını, sahibinin kim olduğunu, bunun nasıl edinildiğini' sorgulayacak. Bu girişim her şekilde hayırlı oldu" değerlendirmesinde bulundu.

"Bu işin ciddi bir mafyası var"
Londra'daki müzayede şirketinin çok küçük bir şirket olduğu için bakanlık tarafından takip edilemediğine dikkati çeken Serim, tehdit iddiasını şöyle aktardı:
"Bakanlık ancak büyük müzayede şirketlerinin kataloglarını mutat olarak takip edebiliyor. Bu satışı basınla paylaşan ben olduğum için maalesef tehdit aldım. Bu işin ciddi bir mafyası var. Dün akşam Nişantaşı'ndaki evime giderken, üstü başı gayet düzgün, 1.85 boylarında, 40'lı yaşlarda bir bey yanıma yaklaşarak, 'Siz Ali Serim misiniz?' diye sordu. Buna karşılık ben de ona ismini sorunca, 'Benim kim olduğum önemli değil. Boyunuzdan büyük işlere karışıyorsunuz. Bu iş sizin boyunuzu aşar. Sizin Yıldız Sarayı Vakfınızı da kapattırırız' diyerek, tehdit etti. Bu çok enterasandır ki, bir vakfı kapattırmak kolay bir şey değil. Bu sözlerle derin bağlantıları olduğunu ifade ettiğini düşünüyorum. Bunun yanında bana karşı bir itişme ve hakaret de oldu."

"Olayın arkasında mafya olabilir"

Ali Serim, yaşadığı tatsız olayın arkasında tarihi eser kaçakçılığından nemalanan bir mafyanın olabileceğini söyledi.
Tehditle ilgili şimdiye kadar emniyete bir şikayette bulunmadığı bildiren Serim, "Bunu çok ciddiye almak istemiyordum. Fakat bazı arkadaşlarım illegal işlerle uğraşanları deşifre etmek için şikayette bulunmamın faydalı olabileceğini tavsiye etti. Bu kişi bulunabiliyorsa arkasındaki diğer kişilere ulaşılabilir düşüncesindeler. Bu manada polise gidebilirim" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'de Osmanlı mezar taşlarının satışa çıkarılması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN