Usta sanatçı hayatını kaybetti

Giriş Tarihi: 21.8.2013 11:20 Güncelleme Tarihi: 21.8.2013 14:00

78 yaşındaki tiyatro sanatçısı Erdinç Dinçer hayatını kaybetti.

Türkiye'de dekorsuz sözsüz tiyatro pandomimin öncüsü olan, dünyada ise bu sanatın önde gelen ustalarından biri olarak kabul edilen oyuncu Erdinç Dinçer hayatını kaybetti.

ORKESTRA ŞEFİ OLACAKTI

1935 yılında İzmir'de doğan oyuncu, Ankara Devlet Konservatuarı'na 1951 yılında orkestra şefi olmak üzere girdi. Erdinç Dinçer, 1956 yılında Türkiye'ye gelen "pandomimcilerin atası" Fransız Theo Lesoualche'yi izlendi ve çok etkilendi. Yeniden konservatuara giren Erdinç Dinçer bu kez İzmir'de tiyatro öğrenimi yaptı. Erdinç Dinçer, 1961-1965 yılları arasında Paris'e giderek Jacques Lecoq Pantomim Okulu'nda öğrenimine devam etti. Bu yıllarda efsane pandomimci Marcel Marceau ile birlikte çalıştı. UNESCO'nun Doğu'da ve Batı'da Mim adıyla tüm dünya televizyonlarında gösterilmek üzere çevrilen filmde Türkiye'yi Nasreddin Hoca tiplemesi ile temsil etti.

Sayısız uluslararası birincilik ve ödülleri bulunan Erdinç Dinçer giderek tüm dünyada pandomim sanatının ustalarından biri olarak isim yaptı. Dinçer 1966 Nancy Uluslararası Tiyatro Festivali'nde aldığı büyük ödülle adını pantomim sanatının ölümsüzleri arasına yazdırdı. TRT'nin tek kanallı siyah-beyaz yıllarında gece yarısından sonra yayımlanan kültür kuşağı "Gece Sineması"nın sürekli sanatçısı Dinçer, klasik ve çağdaş bale gösterilerinde de yer aldı.

İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilen sanatçının 250'ye yakın üç dakika ile kırk dakika arasında değişen tek ve çok kişili oyunları bulunmaktadır. Dinçer'in en büyük hayali Türk Mim Tiyatrosunu kurmaktı.

Dinçer'in naaşı 22 Ağustos Perşembe günü Urla İskele Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Yağcılar köyü mezarlığına defnedilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Usta sanatçı hayatını kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN