Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyaca ünlü sanatçı İstanbulda sergi açtı

Giriş Tarihi: 9.9.2013 15:13

Akbank'ın işbirliğinde dünyaca ünlü sanatçı Anish Kapoor Türkiye' deki ilk geniş kapsamlı heykel sergisini Sakıp sabancı müzesi'nde açtı.

Akbank'ın 65. Yıl kapsamında sponsor olduğu sergide, Anish Kapoor'un eserleri 10 Eylül 2013 - 5 Ocak 2014 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi 'nde ziyaret edilebilecek. Sir Norman Rosenthal 'in küratörlüğünü yaptığı sergi sanatçının mermer, kaymaktaşı gibi malzemelerle yapılan, çoğu daha önce sergilenmemiş taş eserlerine odaklanan ilk sergi olma özelliği taşıyor. Gök ayna ve sarı gibi heykel mimari mühendislik ve teknolojiyi bir araya getiren ikonik eserleri içeren sergi, Sakıp Sabancı Müzesi'nin galerileri ve bahçesinde vatandaşların ziyaretine sunuldu.
Toplantıda konuşan Anish Kapoor, 'Mermer ve kaymaktaşından yapılan bazı eserlerimin ilk kez müzede ve Boğaz'ın kıyısında ki bahçede izlenebileceği, Türkiye'deki ve Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki ilk kapsamlı sergimi sunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Yıllar boyu birlikte çalıştığım Norman Rosenthal ile bu sergide işbirliği yapmış olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum' dedi.

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Anish Kapoor, 'Soyut gibi objeler yapıyorum. Anlamlı ve anlamsız olma arasındaki sınırı belirliyorum. İzleyiciler olarak ben sizi heykelle ilişkiye zorlaya bilirim. Kendi değimlerimizden yola çıkarak heykele yön vermeye çalışıyorum' diye konuştu.

İstanbul'u çok beğendiğini söyleyen Kapoor, 'İstanbul'da çok boş mekanlar var. Şu estetik keşifte önemli olan tarih boyunca baktığımızda mekanın yeniden keşif edildiğini görüyoruz. Yeni sanat eserlerinde de bu çabanın devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. İzleyici tüm bunları felsefi bir bütün olarak düşünmelidir. İstanbul çok güzel bir şehir çok sayıda güzel şeyler var, zaten çağdaş olanın bu tarihi ortamda düşünmek lazım' ifadelerini kullandı.

Daha sonra sergi alanını gezen Anish Kapoor, vatandaşlarla da yapmış olduğu eserlerinin önünde fotoğraf çektirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaca ünlü sanatçı İstanbulda sergi açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN