Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fazıl Say'a hapis şoku

Piyanist Fazıl Say'ın 'dini değerleri aşağılamak' suçundan aldığı 10 aylık hapis cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı kaldırıldı. Cezanın ertelenmesine hükmeden mahkeme, Say'a 2 yıl denetim süresi verdi. Cezanın ertelenmesiyle de Say'a Yargıtay yolu açılmış oldu.

Giriş Tarihi: 20.9.2013 11:41 Güncelleme Tarihi: 20.9.2013 18:56
Fazıl Say'ın sosyal paylaşım sitesinden paylaştığı bazı ifadeler nedeniyle hakkındaki şikayet üzerine 'dini değerleri aşağılamak' suçundan açılan davaya devam edildi. İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Say katılmazken, Say'ın avukatı ile şikayetçiler ve avukatları hazır bulundu.

Şikayetçiler Ali Emre Bukağılı'nın avukatı Ahmet Gündel, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını iptal eden İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin davanın esasına girdiğini savundu. Söz konusu mahkemenin kendisini Yargıtay yerine koyduğunu belirten Gündel, sanık Say ve avukatının savunmalarını ifade özgürlüğüne dayandırdıklarını söyledi. Sanığın söylemleri nedeniyle toplumun bir kesiminde tepki oluştuğunu kaydeden Gündel, "Belli bir kesim ile sataşmalarda bulunmuş tahkir etmiştir. Sanığın rahatsızlığı yönündeki talepler reddedildi. Ben de sanığın psikolojik rahatsızlığı ve aşağılık kompleksi olduğu kanaatindeyim. Bu durum sanığın ceza ehliyetini kısmen ortadan kaldırdığını düşünüyorum. Bu hususta mahkemenizce araştırma yapılmasını talep ediyorum." dedi. Gündel, cezanın ertelenmemesini, paraya çevrilmemesini istedi.

Şikayetçilerin avukatlarından Gülcan Karakaş, Say'ın 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin bozma kararına karşı taleplerinin alınması için zorla getirilmesi kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme, Say'ın psikolojik hasta olup olmadığı yönündeki talep konusunda daha önce ret kararı verildiği için tekrar karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. Say'ın zorla getirilmesi talebi de kabul edilmedi.

Söz verilen Say'ın avukatı Meltem Akyol da, müvekkili hakkındaki suçlamaları kabul etmediklerini tekrarladı. Avukatların müvekkilinin kişiliği ve ahlaki değerlerine yönelik değerlendirmelerini kabul etmediklerini belirten Akyol, hukuki yollara başvurma haklarını saklı tuttuklarını kaydetti. Beraat kararı verilmesini isteyen Akyol, aksi taktirde lehlerine olan yasa maddelerinin uygulanmasını talep etti. Akyol, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemediklerini de söyledi.

Kararını açıklayan mahkeme, daha önce verdiği 10 aylık hapis cezasını hatırlattı. Mahkeme, sanığın sabıkasız olmasını dikkate alarak erteleme kararı verdi. Say'a 2 yıl denetim süresi veren mahkeme, bu süre içerisinde herhangi bir yükümlülük belirlenmesine yer olmadığını kararlaştırdı. Bu karar ile Say hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı kaldırılmış oldu. Böylece Yargıtay yolu da açıldı.

Say hakkında bir sosyal paylaşım siteside paylaştığı ifadeler nedeniyle şikayet üzerine açılan davada dini değerleri aşağılamak suçundan 10 ay hapis cezası ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmişti. Say'ın avukatının itirazı üzerine İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını iptal etmişti. Bunun üzerine davaya bakan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, kanun yararına bozma ve ihbar yönünden dosyayı Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne göndermişti. Adalet Bakanlığı'nın bozma talebinde bulunmaması üzerine tekrar mahkemeye gelen dosyada bugün yeniden yargılama yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fazıl Say'a hapis şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN