Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 bin nadir eser bu kitaplıkta

Kütüphaneci yazar ve çevirmen Mehmet Türker Acaroğlu, 4 bin kitabını Maltepe Üniversitesi'ne bağışladı. Farklı alanlardaki kitapların birçoğu yazarlarından imzalı eserler

Araştırmacı-yazar, kütüphaneci ve çevirmen Mehmet Türker Acaroğlu, 4 bin eserden oluşan kitaplığını bağışladı. Maltepe Üniverstesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'na bağışlanan nadir eser niteliğindeki 4 bin kitap, sterilizasyon cihazı ile bakterilerden arındırıldıktan sonra, bir kitaplıkta toplandı. Bu kitaplık da Acaroğlu'nun 99. yaş gününde, düzenlenen törenle meraklıların hizmetine sunuldu. Dün düzenlenen törenle açılan M. Türker Acaroğlu Kitaplığı'nda yer alan eserlerin birçoğu yazarlarından imzalı eserler. Bu kitaplar, edebiyat, tarih, tiyatro, sinema, basın tarihi, felsefe, teoloji, siyaset bilimi gibi farklı disiplinlerden oluşan geniş bir yelpazede yer alıyor.

YAKUP KADRİ'DEN MEKTUP

M. Türker Acaroğlu Kitaplığı'nda, usta yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Acaroğlu için kaleme aldığı bir mektup da yer alıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (T.B.M.M.) antetli kâğıdına yazılmış, 14 Eylül 1964 tarihli mektupta, Karaosmanoğlu, "Sayın Türker Acaroğlu, Ankara romanımın ikinci baskısı henüz yayımlanmamıştır. Basıldığı yer Remzi Kitabevi'dir. Çıkar çıkmaz size beş kitap gönderilmesini bu kitabevine bildireceğim" diyor.

HAYATI KİTAPLAR
Mehmet Türker Acaroğlu, Bulgaristan'ın Razgrad şehrinde doğdu. İlk ve rüştiye okullarını orada bitirdikten sonra, 1930 yılında Sofya'ya giderek Mahmut Necmettin Deliorman'ın yeni harflerle çıkardığı Deliorman gazetesinde çalışmaya başladı. Ertesi yıl ise anavatana göç etti. Gazi Eğitim Enstitü'nün Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okuyan Acaroğlu, 1950'de kütüphanecilik, bibliyografya ve dokümantasyon tahsili için Avrupa'ya gönderildi. Memlekete dönünce Milli Kütüphane'de görevlendirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 bin nadir eser bu kitaplıkta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN