Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haftanın alternatif rotası

Herkesin gittiği, dinlediği, seyrettiği öneriler yok burada. Tüm derdimiz gerçek sanat için yaşayanlara, rafine zevklere katkı. İşte haftanın alternatif (ama gerçek) sanat rotası.

Giriş Tarihi: 25.10.2013 13:51 Güncelleme Tarihi: 8.5.2014 11:50
Duyduk duymadık demeyin..
İstanbullu sanatseverlerin yüzünü güldürecek müjde!
Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul en sonunda hak ettiği, kendine yakışır, Türk insanını gururlandıracak kadar güzel ve kaliteli bir sahne sanatları merkezine kavuştu. Görünen o ki AKM'sizlikten kalan "boşluk" bir nebze olsun dolmuş oldu.
Şehri adeta sanat için taçlandırmış olan bu güzel projeyi hayata geçiren, başta Zorlu ailesi olmak üzere emeği geçen herkesi tek tek kutlamak gerekir. 23 Ekim 2013 günü Dünyaca ünlü film müziği bestecisi Ludovico Einaudi, 2012 yılında çıkardığı "In a Time Lapse" albümünün turnesi kapsamında grubuyla ilk defa Türkiye'ye gelerek Zorlu Center PSM'nin (Performans Sanatları Merkezi) açılışını yaptı.
Ama ne konser...
Zenginleştirilmiş akustik özelliğe sahip 2262 kişi kapasiteli devasa salon neredeyse tamamen doluydu ve tüm dinleyiciler Einaudi'nin piyanosundan çıkan seslerle büyülenmişlerdi. Müziğin büyüsü bir yana, müzisyenlerin enstrümanlarına olan hakimiyetleri de hepimizi hayran bıraktı doğrusu.
Sahnedeki ışık oyunları, işin içine görsellik katıldığında müziğin nasıl da insanda iki kat etki yaratabileceğini gösterdi.
Muhteşem bir açılış ve muhteşem bir geceydi.

JAZZ SEVDALILARI SIKI DURUN
Bu hafta size yeni çıkan bir albümden kısaca bahsetmek istiyorum:
Dilek Sert Erdoğan'dan "Moments".
Son derece sempatik, küçücük ama sıcacık bir stüdyoda, yani tam bir ev ortamında bir grup dostun "ANLARINI" kaydetmiş oldukları bir albüm. Genco Arı, Bilal Karaman, Derin Bayhan, Şenova Ülker ve Bulut Gülen gibi Türk caz dünyasının önemli isimlerin buluştuğu bir albüm.
Dilek Sert Erdoğan, müthiş bir şarkıcı. Öyle ki o şarkıları dinlerken içimizden birinin söylediğine inanamazsınız... Kesin Amerikalı bir cazcıdır bu diye düşünürsünüz. Jazz, soul, funk... Yaşamdaki "an"ları bildiği en iyi yolla size anlatmak ve sizinle yaşamı paylaşmak isteyen bu kadını tanıyın... Çünkü buna değer.

KLASİK MÜZİK ROTASI
Klâsik müzikseverler için bu hafta oldukça hareketli günler var önümüzde çünkü "BACH İSTANBUL'DA".
Avrupa'da en çok dikkat çeken "Eski Müzik" festivallerinden biri olan İstanbul Bach Günleri, zaman içerisinde seyircisinin beğeni ve güvenini kazanarak bir sonraki festival programını merakla bekleyen müdavimler topluluğu oluşturdu. O halde ben de programı burada paylaşayım sizlerle:

28 Ekim 2013
Alexandru Tomescu
St. Antuan Kilisesi
Saat: 20:30
28 Ekim gecesi de dünyaca ünlü Romen kemancı Alexandru Tomescu'yu, yine St. Antuan Kilisesi'nin muhteşem atmosferinde dinleyeceksiniz. Concertgebaouw (Amsterdam), Theathre des Champs Elysees (Paris), Carnegie Hall (New York) gibi dünyaca ünlü konser salonlarında resitaller veren Alexandru Tomescu bu konserde Bach'ın solo sonat ve partitalarını çalacak.

29 Ekim 2013
Konstantin Lifschitz, The Seed/
Sakıp Sabancı Müzesi
Saat: 20:30
"Bach Günleri", Moskova virtüözlerine de şeflik yapmış olan ünlü Rus piyanist Konstantin Lifschitz'in Sakıp Sabancı Müzesi'nde vereceği resitalle devam edecek. Türkiye'ye ilk kez gelen sanatçı, 29 Ekim akşamı herkesin çok sevdiği Goldberg varyasyonlarını klâsik piyanoyla seslendirecek. "Bach Günleri"nin bu konseri, etkinlik kapsamında SSM'deki Anish Kapoor sergisini de gezebilecek olan konser seyircilerine muhteşem bir tatil günü vaat ediyor.

30 Ekim 2013
Thomas Gabriel Trio Caz Konseri
St. Antuan Kilisesi
Saat: 20:30
"Bach Günleri"ne ikinci kez katılan Thomas Gabriel Trio'nun 30 Ekim tarihli konserinde ise caz ile Bach bir araya gelecek.

31 Ekim 2013
Alexander Rudin ve Hüseyin Sermet
Aya İrini
Saat: 20:30
Festival ayrıca Alexander Rudin ile Hüseyin Sermet'i de buluşturacak. Bu özel konserde ilk kez bir araya gelen iki büyük müzisyeni 31 Ekim'de Aya İrini'de dinleyeceksiniz.

Not: 25 Ekim 2013'te Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı Salon Konserleri dizisinde müzikolog - piyanist Evren Kutlay'ı ağırlıyor. Kendisi "Dersaadette Avrupa Müziği" konulu açıklamalı konserinde Donizetti Paşa, Guatelli Paşa, Sultanlar ve şehzadelerin bestelerinden oluşan hoş bir repertuarla seslenecek.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu Programı

25 Ekim 2013
KARSU. O bir besteci, söz yazarı, güçlü bir vokal, aranjör ve muhteşem bir piyanist... Seslendirdiği eserlerin büyük bir bölümünü kendisi bestelemekle kalmayıp orkestrasyonlarını da kendisi yapıyor. Çeşitli müzik türlerini ve geleneksel Türk Müziğini cazla harmanladığı vokal stiliyle çok başarılı. Mutlaka izleyin derim.
Saat: 20:00

26 Ekim 2013
CRR Solistleri ve Gülsin Onay
Her performansında değişen oda müziği toplulukları ile günümüz orkestra topluluklarına yeni bir soluk getiren CRR solistlerinin bu nefis konserini kaçırmayın derim.
Saat: 20:00

JAZZ MÜZİK ROTASI
Nardis Jazz Club
25 Ekim 2013 Cindy Blackman Santana, Saat: 22:30 - 01:30
26 Ekim 2013 Sibel Köse Quartet, Saat: 22:30 - 01:30
28 Ekim 2013 Yansımalar, Saat: 21:30 -00:30
29 Ekim 2013 "Süper Jam", Saat:21:30 -00:30
30 Ekim 2013 Ateş Tezer Quartet, Saat:21:30 - 00:30
31 Ekim 2013 Ergüven Başaran Swing, Saat:21:30 -00:30

Aşkla, sevgiyle, sanatla kalın...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haftanın alternatif kültür sanat rotası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN