Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kez notaları değil fırçasını konuşturdu

Giriş Tarihi: 26.10.2013

Farklı disiplinleri bir araya getiren Mimardan Müzisyene Sınırsız Yaratıcılık sergisi İstanbul'da açıldı. Eserleriyle en çok dikkat çeken isim Mercan Dede oldu

Farklı disiplinlerden 18 sanatçı ve tasarımcının kendi alanlarının dışına çıkarak ürettiği eserler "Mimardan Müzisyene Sınırsız Yaratıcılık" başlıklı sergide meraklıları ile buluştu. Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla İstanbul'da açılan sergide sufi müziklerle tanınan müzisyen Mercan Dede, resim çalışmasıyla, mimar Emir Uras ise hazırladığı videoyla yer alıyor. Sergiye katılanlar arasında tasarımcı Emre Ertürk, mimar Mustafa Toner, iç mimar İrem Senemoğlu, mimar Oytun Berktan, moda tasarımcısı Ayşe Deniz Yeğin de bulunuyor. Serginin küratörlüğünü yapan Şanel Şan da proje hakkında şunları söylüyor: "Yaratıcılığın mesleklerle sınırlandırılmasını dert edinmiş biriyim ben. Bu durum bana çok otomatik, mekanik ve tam anlamıyla 'nedensiz' geliyor. 'Yaratmak her ana, her alana, her dokunduğuna özgüdür' demek istiyorum."

25 ARALIK'A KADAR AÇIK

Yaptığı müzikle tanınan Mercan Dede aslında Kanada'da görsel sanatlar üzerine mastır yaptı. Sergide en çok dikkat çeken yapıtı ise geleneksel ile postmoderni ortada buluşturan "Şeb-i Arus Kitabı" olmuş. Yapıtlarına imza koymayı samimiyetsiz bulan sanatçı, "Müzik yaptığım için müzisyen, resim yaptığım için ressam değil, sanatla nefes aldığım için insan olmaya çabalamak tek kaygım ve amacım. Aklın az karıştığı eserler beni heyecanlandırıyor" diyor. Sergi, 25 Aralık 2013'e kadar ARMAGGAN Art & Design Gallery'de izlenebilir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kez notaları değil fırçasını konuşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN