Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Roma'da Yunus Emre ilahileri

Ünlü sanatçı Ines Salazar'la birlikte Flavio Vespasiano Tiyatrosu'nda sahne almaya hazırlanan soprano Kut Işın Eren, "Geçen yıl çok beğenilmişti. Bu yıl da Yunus Emre'den ilahiler seslendireceğim" dedi

Kut Işın Eren, 11 yıldır İtalya'da yaşayan bir soprano... İlk eğitimini Türkiye'de alan sanatçı, TRT'de 5 yıl görev yaptıktan sonra çevresinin "Sesin çok iyi. Dünyaya açıl" ısrarı üzerine İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Santa Cecilia Konservatuvarı'nda eğitimine devam etme kararı almış. "Klasik müzik küçüklüğümden beri en büyük tutkumdu" diyen Eren, İtalyanca bilmemesine rağmen tutkusunun peşinden gitmekte tereddüt etmediğini söylüyor.

İSMİNİ DUYURDU
Arkadaşlarının desteğiyle İtalyanca konusundaki eksiklerini gideren Eren, ardından da İtalya'nın en önemli sanatçılarıyla birlikte çalışma imkânı bulmuş. Wolfgang Amadeus Mozart tarafından bestelenen ve librettosu ise Emanuel Schikaneder tarafından yazılan "Sihirli Flüt" ve "Don Giovanni" operalarında rol alarak da ismini İtalya'ya duyurmuş.

'HAYKIRMAK İSTİYORUM'
Kut Işın Eren, son dönemde İtalya'da birçok konser verdiğini söylüyor. Bu konserlerin en büyük özelliği ise Eren'in, klasik müziğin önemli eserleriyle birlikte Türk bestecilerin eserlerini de seslendirmesi. Selman Ada ve Adnan Saygun gibi birçok önemli Türk bestecisinin eserlerine ve eski İstanbul şarkılarına her konserinde yer verdiğini söyleyen müzisyen, bu eserleri İtalyan sanatseverlere beğendirmek için uğraştığını böylece sahnede "Türk olduğunu haykırmak istediğini" anlatıyor. Sanat çevrelerinden de olumlu tepkiler aldığını belirten Eren, müziğimizi çok sesli hale çevirmemiz gerektiğinin de altını çiziyor.

Müslüman dünyanın barış elçisi
Eren'in imza attığı önemli bir etkinlik daha var. Kut Işın Eren, geçtiğimiz yıl düzenlenen bir etkinlikte "Müslüman dünyanın barış elçisi" olarak ilahiler seslendirdi. Bu etkinlik bu yıl 30 Kasım'da tekrarlanacak ve Eren, Flavio Vespasiano Tiyatrosu'nda sahne alacak. Hem de ünlü sanatçı Ines Salazar ile. Kut Işın Eren, bu etkinliğin kendisini heyecanlandırdığını gizlemiyor. Eren, "Geçen yıl herkes aryalar, İbranice eserler söylerken ben Yunus Emre'den ilahiler seslendirdim. Bu eserler de çok beğenildi. Bu sene de yine Yunus Emre'den ilahiler seslendireceğim" diyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roma'da Yunus Emre ilahileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN