Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Melisa Mızraklı Contemporary İstanbul'da

Giriş Tarihi: 7.11.2013 16:15 Güncelleme Tarihi: 7.11.2013 16:17

Genç Türk fotoğraf sanatçısı Melisa Mızraklı, ilk fotoğrafları ile New York'un sayılı sanat galerilerinden biri olan Emmanuel Fremin Galery'nin sanatçıları arasına katıldı. Mızraklı bu eserleri ile galerinin Contemporary İstanbul'daki seçkin sanatçıları arasında da yer alıyor.

İstanbul'u Dünya'nın sayılı sanat merkezlerinden biri haline getirme çalışmalarında en önemli etkinliklerinden biri olan Contemporary Istanbul'a bu yıl ilk kez katılan Melisa Mızraklı'nın fotoğraf eserleri, Emmanuel Fremin Gallery tarafından sergilenecek. Melisa Mızraklı eserlerindeki baloncuklar ile kimlikleri ortadan kaldırarak alışılagelmişin aksine, maskelerle maskesizliği, hiçlikte hepliği ve özgürlüğü sonsuz kılma denemelerini; esin kaynağı olduğu insan vücudu ve doğal hareketleri ile birleştiriyor.

İnsan bedeni ve hareketlerin dilinden ilham alan Melisa Mızraklı, fotoğraflarında jestlerin devamlılığını kullanarak insanlar arasındaki iletişimin asıl kaynağının, çoğu zaman bilinç dışı olarak benimsemiş olduğumuz senkronize hareketler olduğuna dikkat çekiyor.

Melisa Mızraklı eserlerinde, kimliklerle bezenmiş, mükemmeliyet peşinde koşan bir dünyada, çıplaklığın bile etiketlerle sunulduğuna, fikirlerle örtüldüğüne ve yargıya maruz kalındığına; herşeyde aşırı bir mana arayışı ve anlam yüklemesi olduğunu vurguluyor. Sürekli farklı olma kaygısının en büyük ve en evrensel mücadele olması yanında; özgürlüğün, basit, koşulsuz ve kimliksiz olması karşısındaki cesaretin, hesapsız ve riskli olmasına dikkat çekiyor. Mızraklı, tüm bu çelişkiler içinde yaratıcılığın asıl doğum yerinin de "hiçlik" olması bakış açısıyla, mükemmel bir vücuda sahip olmayan, özgün ve kendine güveni yansıtabilen modellerle çalışarak eserlerini oluşturuyor.

Kendi fotoğraflarını yorumlaması istendiğinde sadece "Bakınca ne görüyorsanız o..." diyen Mızraklı, yorumsuzluğu ile tıpkı fotoğraflarında olduğu gibi, kendini de kalıplardan ve etiketlerden arındırıyor.

Mızraklı'nın eserleri Contemporary İstanbul, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu'nda LK 304'te 7 Kasım-10 Kasım tarihleri arasında görülebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melisa Mızraklı Contemporary İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN