Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyaca ünlü ressam İstanbul'da

Giriş Tarihi: 13.12.2013

Yaptığı resimlerle dünyayı kendisine hayran bırakan Joan Miro'nun 60 eseri, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde sergileniyor. Bu sergiyle hayal âlemine yolculuk yapabilirsiniz

İspanya'dan çıkan ve 20'nci yüzyılın en ilham verici isimlerinden biri olarak gösterilen Joan Miro; dünyaca tanınmış Mourlot ve Maeght koleksiyonlarında yer alan 60 eseriyle 19 Ocak 2014'e kadar da Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi'nde olacak. Touch İstanbul dergisi, son sayısında ünlü ressama geniş yer ayırdı. Miro'nun eserlerinin görülmesini tavsiye eden dergide şu ifadelere yer verildi:

ÇOCUKSU İŞLER
1924 yılında 'Sürrealist Manifesto'yu yayınlayan Andre Breton'un 'İçimizdeki en sürrealist' diye tanımladığı Joan Miro; canlı renklerin, kadınların, kuşların, güneşin ve yıldızların serpiştirildiği çocuksu resimleriyle sanatseverlere fantastik bir dünya sunuyor.
Miro'nun ilk dönemlerinde fovizm ve kübizm etkisinde yaptığı Katalan manzaraları, 1920'lerin başlarında sürrealizm etkisiyle 'rüya resimlere' doğru yönelir. 1930'larda ise İspanya'daki iç savaşa dönüşen siyaset nedeniyle, Miro'nun Katalan kimliği ve yaşadığı çelişkiler bu dönemde ürettiği eserlerde baskın hale gelir. Şiddetin ve ruhsal ıstırabın baskın olduğu bu yıllarda eski düşsel ortamın yerini vahşet, eğilip bükülmüş, biçimi bozulmuş figürler ve siyah renkler alır. Bu ruh hali yine de Miro'nun sanatındaki en büyük özelliklerinden biri olan materyallerin alışılmadık kombinasyonları üzerinde deneme yapma haliyle baş gösterir. Miro'nun eserlerinden birbiriyle bağlantısı olmayan imajlar şaşırtıcı biçimde yan yana gelir. Bu keşifler sonucu da Miro'nun sanata yaptığı en büyük katkılardan biri olan yeni bir işaret dili vücut bulur.

ESERLERİNDE SAFLIK VAR

Miro, işaret ve sembollerden oluşan evrenini hep ilkel bir ressamın doğallığıyla oluşturur ve ulaşmaya çalıştığı bu 'saflık' onu çağdaşlarından ayıran en belirgin özelliği olur.
Joan Miro, uzun kariyeri boyunca yalnızca yağlıboya, baskı resim ve kitap resimleri üretmekle yetinmemiş; eskiz, kolaj, seramik, heykel, sahne tasarımı, duvar resmi ve dokuma alanlarında da çalışma yapmış.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaca ünlü ressam İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN