Haftanın alternatif kültür sanat rotası

Siz... Paganini sever misiniz? Bakın okuyun ve neden sevmeniz gerektiğini anlayın. ELİF MİNE

Giriş Tarihi: 13.12.2013 12:59 Güncelleme Tarihi: 13.12.2013 13:01
Öyle bir kemancı düşünün ki henüz 13 yaşında halk arasında şeytanla arkadaş olduğu söylentileri yayılsın. Delilik ve dahilik arasında, incecik tellerde o güne kadar görülmemiş bir teknikle kemanda egemenlik kursun... Kendisi hakkında çıkan "Şeytan ona yayını vermiş, yaydan aldığı o sihirli kuvvetle çalıyor" gibi söylentiler yüzünden de başı dertten kurtulmasın. Öyle ki bazı konserlerinde en ön sıralarda oturan seyircilerin, kendilerini tutamayıp kalkarak acaba etten mi kemikten mi diye merakla bastonlarıyla dürttükleri biliniyor.

Kendisiyle ilgili bildiğimiz en ünlü anekdotlardan bir diğeri ise yine bir konser sırasında kemanının üç telinin de sırayla kopması ve elde kalan tek telle konseri olağanüstü bir müzikal ve teknik performans sergileyerek tamamlaması. Yani anlayacağınız olayı bitirmiş virtüöz.

Peki ya size Paganini'nin aynı zamanda çok iyi bir gitar virtüözü de olduğunu söylesem... 1801-1804 yılları arasında Toscana'da bir asilzadenin sarayında hayatından dört seneyi gitar tekniğini geliştirmeye adayan Paganini "SWEEP" tekniğini bulan kişi. Yani sadece kemancıların değil Malmsteen, Blackmore gibi günümüzün büyük gitarcılarının da idolü... Aynı zamanda çok iyi birer dost olan bu iki büyük gitarcıdan Malmsteen, "Ben Paganini'yim" diye bir önerme yapıyor. Arkadaşının kendini bu şekilde ortaya koymasına karşı Blackmore kahkahalarla, "Madem o Paganini olduğunu sanıyor, çaldıklarını tek telle çalsın görelim o zaman" diye tüm dünyanın gözü önünde tatlı tatlı taş atmaktan geri durmuyor.

Müzik tarihinin mihenk taşlarından biri olan Paganini aynı zamanda muhteşem eserler bestelemiş. Ancak bu noktada duralım, çünkü o dönemde sadece kendisinin çalabileceği kadar zor olan bu eserler bazı müzik tarihçilerine göre günümüzde basitleştirilmiş haliyle ancak çalınıyor.
O halde ruhu Paganini talep edenler, şimdi sıkı durun, haftanın rotasındaki ilk durakta o var çünkü.

KLASİK MÜZİK ROTASI
13 Aralık 2013 Cuma
Saat: 20:00
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası
Beşiktaş - Fulya Kültür Sanat Merkezi
Paganini'nin 1. Keman Konçertosu'nu seslendirecek olan solist Fedor Roudine, gerçekten müzikal ve teknik anlamda çok başarılı.

17 Aralık 2013 Salı
Saat:
20:00
Zorlu Performans Sanatları Merkezi
Drama sahnesi
Osmanlı'dan Cumhuriyete Avrupa Müziği
Müzikle tarihi bir arada harmanlayan performansı ile Evren Kutlay sizi tarihi bir müzik ziyafetine davet ediyor.

CAZ MÜZİK ROTASI
14 Aralık 2013 Cumartesi

Saat: 20:00
TOMATİTO
Cemal Reşit Rey Konser Salonu
"En İyi Flamenko Albümü" kategorisinde ikinci Latin Grammy'sini kazanan José Fernández Torres, flamenko aleminde bilinen adıyla Tomatito, "Vengo" adlı film için yaptığı müziklerle César Ödülü'nü kucakladı ve Grammy tarihinde, ödül kazanan ilk flamenko müzisyeni olarak hafızalara yerleşti.Flamenko ile Caz'ı harmanlayan bu adamı sakın kaçırmayın.

Nardiss Jazz Club
13 Aralık 2013 Cuma
Saat:
22:30
La DESCARGA band
Dünya müziklerinin latin yorumlarıyla yerinizde duramayacağınız bir gece olacak.

14 Aralık 2013 Cumartesi
Saat:
22:30
Sibel Köse
Muhteşem sesi ve yorumlarıyla sizlere unutamayacağınız saatler vaat ediyor.

16 Aralık 2013 Pazartesi
Saat:
21:30
Ercan Can Quıntet

17 Aralık 2013 Salı
Saat:
21:30
Mirarab hani Bekoğlu trio
Etnik füzyon caz sentezi sevenlerine duyurulur.

18 Aralık 2013 Çarşamba
Saat:
21:30
Asena Akan Band

19 Aralık 2013
Saat:
21:30
Hediye Güven ile Caz Gecesi
Müzik ruhun gıdasıysa eğer durmayın coşun. Bu şehirde müzik var.

SİNEMA ROTASI

"Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakları"

Yüzüklerin Efendisi efsanesinin devam filmi, Türkiye'de de tüm dünya ile aynı anda vizyona girdi. Yönetmen tabii ki Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin oscarlı yönetmeni Peter Jackson. Büyücü Gandalf, Hobbit Bilbo Baggins ve 13 cüceden oluşan bir garip ekibin müthiş yolculuğuna tanıklık edeceksiniz. Bu film, Hobbit üçlemesinin ikinci filmi olarak çekildi. Ekip, bu filmde Erebor'a ulaşacak ama orada karşılarına "kötülüğün ejderhası" olan Smaug çıkacak. Belki de yılın en iddialı filmi.

Aşkla, sevgiyle, sanatla...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haftanın alternatif kültür sanat rotası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN