Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haftanın alternatif kültür sanat rotası

Giriş Tarihi: 4.1.2014 10:52 Güncelleme Tarihi: 4.1.2014 17:54
İşte yılın ilk haftasında mutlaka dinlemeniz, izlemeniz katılmanız gereken etkinlikler.

ELİF MİNE

Hepimiz ciddi bir yaşam koşuşturmacası içindeyiz. İşe git, kirayı denkleştir, aman faturaları unutma derken aklımızdan binlerce düşünce geçip gidiyor. Toplumsal açmazlarımıza parelel olarak kişisel açmazlarımızla da boğuşup duruyoruz hayatlarımızda. Bunalıyoruz.
Peki tüm bu kaos'un içinde karşımıza beklenmedik zamanlarda çıkan güzelliklerin farkına varabiliyor muyuz sizce?
İşte bundan yıllar önce Amerika'da yapılan bir sosyal deneyde bu sorunun cevabı arandı.
Dünya'nın en iyi kemancılarından biri olarak kabul edilen, en ucuz konser bileti 100 dolardan satılan Joshua Bell, bir sabah insanların işe gitme saatinde, üzerinde bir kot pantalon -tişört, kafasında bir kasketle Washington D.C metro istasyonunda, 1713 yapımı, üç buçuk milyon dolarlık Stradivarius kemanını kutusundan çıkarıp çalmaya başladı..45 dakika boyunca altı tane Bach parçası çalan Bell, toplamda 37 dolar hasılat elde etti. Sıkı durun! Metro'nun tüm o hengamesinin içinde kendisini sadece bir kişi durup dinledi.. Deneyin ulaştığı sonuç hepimizi ciddi ciddi düşündürmeli belki de..
Beklenmedik anlarda, uygunsuz yerlerde karşımıza çıkan güzelliklerin farkına varabileceğimiz hatta durup ondan keyif alabileceğimiz Sanatla ve Farkındalıkla dolu mutlu bir yıl diliyorum size..
O halde şimdi şapkadan tavşan çıkarma vakti geldi..

Dikkat Dikkat!!

Klasik Müzik Rotası...

ACADEMY OF ST MARTIN IN THE FIELDS & JOSHUA BELL

08 Ocak 2014 20:00
JOSHUA BELL yöneten/keman

J. S. Bach Partita No.2, BWV 1002, Re minör "Chaconne"
J. S. Bach Keman, Yaylılar ve Basso continuo için Konçerto No. 2, BWV 1042, Mi Majör
L. v. Beethoven Senfoni No. 3, Op. 55, Mi bemol Majör ''Eroica''

Academy of St Martin in the Fields Sir Neville Marinner'den sonra müzik direktörlüğüne gelen ilk kişi olan Joshua Bell yönetiminde bir kez daha İş Sanat'a konuk oluyor. Nefes kesen virtüözitesi, enfes güzellikteki tonu ve karizmatik sahnesiyle "kemanın şairi" ve "klasik müziğin süper starı" unvanlarına layık görülen Bell, topluluğu hem yönetecek hem de konserin solistliğini üstelenecek. Olağanüstü bir oda topluluğunu dünyanın en önemli solistlerinden biriyle buluşturan gece İş Sanat'ın unutulmayacakları arasında yer alacak..

Jazz Müzik Rotası...

Jazz dünyasının parlak yıldızlarından biri Akbank Sanat'ta...

Caroline Henderson (vokal)
Nikolaj Hess (piyano)
Daniel Franck (bas)
Jakob Hoeyer (davul)
Tarih: 08 Ocak 2014, Çarşamba
Saat: 20:00

Nardiss Jazz Club

04 Ocak / Jan. 2014 C.tesi (22:30-01:30)
Dilek Sert Erdoğan "Goodfellas"
Dilek Sert Erdoğan bu ay birbirinden usta müzisyenlerle Nardis sahnesinde buluşuyor. Geçtğimiz yıl yayınlanan "Moments" albümü büyük başarı elde eden sanatçı, bu ay ülkemizin en önemli tromboncularından Elvan Aracı'nın müzikal şefliğinde, usta gitarist Bora Çeliker, Caner Üstündağ ve turgut Alp Bekoğlu ile birlikte Nardis sahnesinde. Good Fellas; unutulmaz jazz standartları, film müzikleri soul, funk ve R&B parçalarından oluşan şahane bir repertuarla Nardis dinleyicileriyle buluşuyor .

06 Ocak / Jan. 2014 P.tesi (21:30-00:30)
Okay Temiz – Oriental Wind
Okay Temiz (perc), Çağdaş Oruç (s), Önder Focan (g), Tom Temiz (keyb), Ozan Musluoğlu (b), Ahmet Özden (zurna).
2011 İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından özel ödüle layık görülen, Türkiye'nin önde gelen caz sanatçılarından Okay Temiz, Oriantal Wind adlı projesiyle Nardis sahnesinde.
1972'de Okay Temiz tarafından Stockholm'de kurulan Oriental Wind, Henüz "dünya müziği" kavramının var olmadığı bir dönemde bu müziği senelerce icra eden topluluk, bugüne kadar 2300 konser verdi, 300 civarında festivale katıldı ve 8 plak kaydetti. Başta Türk folk ve Sufi müziği olmak üzere Afrika ve Hint folk müziklerini cazın geniş yelpazesi içinde sunan Oriental Wind ile Nardis'te uzun bir müzik yolculuğuna hazır olun.

07 Ocak / Jan. 2014 Salı (21:30-00:30)
Şirin Soysal Band
Şirin Soysal (vo), Adem Gülşen (p), Bora Çeliker (g), Baran Say (b), Erdem Göymen (d).

08 Ocak / Jan. 2014 Çarşamba (21:30-00:30)
Alp Ersönmez "Yazısız"
Engin Recepoğulları (ts), Can Çankaya (p), Alp Ersönmez (b), Ediz Hafızoğlu (d)

09 Ocak / Jan. 2014 Perşembe (21:30-00:30)
Off Lines
Guy Mintus (p), Yinon Muallem (perc, ud, vo), konuk sanatçı; Sinan Cem Eroğlu, (kaval).
Besteci ve vurmalı çalgıların önde gelen isimlerinden biri olan Yinon Muallem'in yeni projesi ve konukları bu gece karşınızda olacak. Genç ve harika bir piyanist olan Guy Mintus ve kavalda Sinan Cem Eroğlu ile yeniden yorumlanacak beste ve aranjmanlarla karşınızda olacaklar. Cazdan film müziklerine, Yahudi müziklerine uzanan renkli bir repertuar sunacaklar.

Aşkla sevgiyle sanatla...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haftanın alternatif kültür sanat rotası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN