"Yüzler ve Yüzeyler" sanatseverlerle buluşacak

Giriş Tarihi: 24.1.2014 15:17

Sanatçı İrfan Dönmez'in eski bir okul yıllığındaki vesikalıklardan yola çıkarak hazırladığı eserlerden oluşan "Yüzler ve Yüzeyler" başlıklı sergisi, 28 Ocak'ta Teşvikiye'deki Galeri/Miz'de açılacak.

Dönmez, yüzeylerin yüze dönüştüğü, tuval üzerine baskı mürekkebi kullanarak oluşturduğu eserleri hakkında AA muhabirine bilgi verdi.

Portre çalışmalarının "Yüzler ve Yüzeyler" serisine esin kaynağı olduğunu belirten Dönmez, bu serinin, araştırmaları sonucu ortaya çıktığını anlattı. Serginin, teknik bazda deneysel bir çalışma olarak başladığını dile getiren Dönmez, "Tuval yüzeyine hangi malzeme kullanacağım, ifade etmek istediğim şeyi nasıl uygulayabileceğim zaman içinde olgunlaştı. Aşağı yukarı 2 yıldır bu seri üzerinde çalışıyordum. Olgunlaştıktan sonra son 5 ayda istediğim eserlere ulaştım. Sergi fikri de bunun üzerine çıktı" diye konuştu.

Dönmez, "Yüzler ve yüzeyler" sergisinin, "insan varlığının günlük hayatında bir lekeden ibaret olduğu" fikrinden oluştuğunu ifade ederek, bu nedenle vesikalık fotoğraflar seçtiğini, fotokopi etkisini yakalamak için baskı mürekkebini kullandığını söyledi.

Sanatçı Dönmez, "Suretleri silikleştirmek gibi bir etki ile bakıldığında çok da net olmayan yüzeyde yüzün girinti çıkıntılarını oluşturacak lekesel bir algı oluşturmaya çalıştım" dedi.

"ANA MALZEME VESİKALIK FOTOĞRAF"

Seride kullandığı vesikalık fotoğrafları eski bir okul yıllığından seçtiğini belirten Dönmez, şu bilgileri verdi:

"Vesikalıklarla resimler aynı değiller. Vesikalıkların sahipleri, yaptığım resimlere baktıklarında kendilerini tanıyamayacak. Özellikle yıllıktaki siyah beyaz fotoğrafları, kötü çekilmiş veya aktarılmış vesikalıkları tercih ettim. Net fotoğraflar değildi. Ben bu vesikalıkları plastik olarak bozarak, kendimce bir dil oluşturmaya çalıştım. Dokusal bir yüzey oluşturarak yüzün girinti ve çıkıntılarını tuvalin içine hapsederek, bir derinlik oluşturmak istedim. Sergide toplam 14 eser yer alacak. Boyutları derinlik algısını arttırmak adına 150'ye 130 şeklinde tuvallerden oluşuyor. Baskı teknikleri üzerine çalışmalarım olsa da eserler tamamen fırça ile serbest bir şekilde yapıldı. Bu seride herhangi bir kopyalama ya da geleneksel baskı yöntemi kullanmadım. Tuvalin üzerine tıpkı bir boya kullanıyormuş gibi resimleri yaptım. Boya olarak baskı mürekkebini kullandım."

"İSTANBUL'DAKİ İLGİ HİÇ BİR YERDE YOK"

Uzun yıllar doğduğu Eskişehir'de yaşadığını ifade eden İrfan Dönmez, Eskişehir'den sanat alanında çok daha geniş imkanlara sahip İstanbul'a geldiğini anlattı.

Dönmez, "İstanbul, bu konuda daha önemli bir yere sahip. Galerilerin sayısı olsun, alıcıların, izleyicilerin sayısı olsun daha çok insana ulaşıyor. O anlamda İstanbul'u tercih etmek benim için çok önemli bir adım oldu. Daha önce Ankara'da, İzmir'de, Antalya'da da sergi açtım ama İstanbul'daki ilgi maalesef hiç bir yerde yok. Bu İstanbul'da ikinci bireysel sergim olacak" ifadelerini kullandı.

Sanatçı İrfan Dönmez'in, "Yüzler ve Yüzeyler" sergisi 23 Şubat'a kadar Galeri/Miz'de görülebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Yüzler ve Yüzeyler" sanatseverlerle buluşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN