Avrupa başkentleri sırada

Batmanlı ayakkabıcı bir babanın 7 çocuğundan biri olarak resme başlayan Ahmet Güneştekin, bugün New York'ta bile adından söz ettiren bir ressam. Güneştekin SABA H'a öyküsünü anlattı

Giriş Tarihi: 3.2.2014
Ünlü ressam Ahmet Güneştekin Batman'dan, New York'a uzanan başarı hikayesini SABAH'a anlattı. Batman'da bulunan Garzan petrol kampında 9 nüfuslu ayakkabıcı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ahmet Güneştekin ilk, orta ve lise eğitimini Batman'da tamamladı. İlk sergisini lisede açtığını anlatan Güneştekin, "Ekonomik yetersizlikleri saymazsak oldukça zengin bir aileye sahiptim. 'Mutlu büyüdüm' diyebilirim. En çok mutluluk duyduğum uğraş resimdi ve dini tabuların insan yaşamında önemli bir aktör olarak yer aldığı bir toplumda resim de tıpkı bir çok sanat dalı gibi günah sayılmasına rağmen babam ve ağabeylerim beni bu konuda desteklediler. İlkokul yıllarımda öğretmenlerim ve okul idaresinin desteğiyle bu yeteneğimi geliştirme fırsatı buldum. 3'üncü sınıfta katıldığım resim yarışmasında aldığım birincilik bu alandaki yönelimlerimi pekiştirdi diyebilirim. Ortaokulun ardından lisede açtığım ilk kişisel sergim ve resimlerin tümünün alıcı bulmasıyla iyice yüreklendim"dedi. Liseyi bitirdikten sonra akademik eğitim için İstanbul'a geldiğini anlatan ünlü ressam, "Özel yetenek sınavıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisine girdim. Fakat çok kısa bir süre sonra okulu bırakıp Batman'a geri döndüm. Batman'da ayakkabı mağazamız vardı. Ağabeylerimle birlikte ben de orada çalıştım. 90'lı yıllardaki olaylar nedeniyle arkadaşlarım gibi ben de doğup büyüdüğüm toprakları terk edip İstanbul'a göç ettim" dedi.

'KARAVANLA TÜRKİYE'Yİ GEZDİM'
7 yıl boyunca resimden ve sanattan ayrı bir hayat kurmayı denediğini ancak yapamadığını söyleyen Güneştekin, "1997 yılında Beyoğlu'ndaki ilk atölyemi kurdum. Bir karavanla Türkiye'yi gezmeye başladım. 2003'e kadar birçok farklı kültürleri inceledim. 2003 yılında o güne kadar ki en büyük sergimi "Karanlıktan Sonraki Renkler" başlığıyla İstanbul'da açtım ve bu sergi sanat yaşamımda bir dönüm noktası oldu. 60'a yakın sanatçı ve sanat tarihçisiyle 200'e yakın sanat etkinliği gerçekleştirdik"dedi. 4 yıl önce Güneştekin Sanat Merkezi adıyla kendi sanat merkezini kuran ünlü ressam çalışmalarını burada sürdürüyor. New York'ta sergi açan Güneştekin'in yeni hedefi avrupa başkentlerinde kişisel sergiler açmak.

KARAKÖY'DEKİ SERGİ DİKKAT ÇEKTİ
Karaköy'deki bir sergisiyle birlikte New York serüveninin başladığını kaydeden Güneştekin, "Marlborough Gallery bu fuardaki sergi için Türkiye'ye gelmişti. New York Times muhabiri de sergiyi gezdi. Muhabirin izlenimlerini içeren makalesi, New York Times'da yayımlandı. Sonrasında geçen yıl Marlborough bünyesindeki ilk kişisel sergimi galerinin New York'taki merkez galerisinde gerçekleştirdim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa başkentleri sırada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN