Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, 7 başyapıtıyla Ankara'da

Giriş Tarihi: 4.2.2014 11:33

Rus yazar Anton 'un en beğenilen oyunlarının sergileneceği "Çehov Haftası" 18-23 Şubat'ta tiyatroseverlerle buluşacak

Devlet Tiyatrolarından yapılan açıklamaya göre, bu yıl ilk kez hayata geçirilen oyun haftalarının ikincisi kapsamında, Çehov'un Üç Kız Kardeş, Martı, Sevgili Doktor, Makinası, Vişne Bahçesi ve Vanya Dayı ve Ayı/Teklif oyunları başkentte sahne alacak.

Oyunlarında geçiş dönemi Rusyası ve rejimin son döneminin etkileri görülen Anton Çehov, Rus toplumunun tüm katmanlarından karakterlere yer verirken oyunlarında özveri, sabır, çalışkanlık gibi konuları işledi.

İstanbul, Bursa, Adana, İzmir, Ankara ve Van Devlet Tiyatrosu yapımı Çehov eserlerine ilişkin program şöyle:

"Üç Kız Kardeş" Ataol Behramoğlu'nun çevrisi ve Mehmet Birkiye'nin rejisiyle hafta boyunca Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde izlenebilecek.

Mete Gürman'ın yönettiği "Çehov Makinası", Akün Sahnesi'nde, "Martı" Levent Suner'in yönetimiyle Şinasi Sahnesi'nde görülebilecek.

Neil Simon'un oyunlaştırdığı, Sevgi Sanlı'nın Türkçeye çevirdiği "Sevgili Doktor", Zeynep Su Kasapoğlu yöneminde İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'nde seyredilebilecek.

"", Ataol Behramoğlu'nun çevirisi ve Vladlen Alexandrov'un rejisörlüğünde 18-22 Şubat'ta Küçük Tiyatro'da, "Kuğu" ise Aclan Büyüktürkoğlu'nun yönetmenliğinde Oda Tiyatrosu'nda sahne alacak.

Erhan Gökgücü'nün rejisörlüğünü üstlendiği "Vanya Dayı" Stüdyo Sahne'de, Metin Oyman'ın yönettiği "Ayı/Teklif" ise Altındağ Tiyatro Sahnesi'nde hafta boyunca temsil verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çehov, 7 başyapıtıyla Ankara'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN