Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarih sular altında

Giriş Tarihi: 10.2.2014 10:53

Bursa'nın ilçesinde kanalizasyon kazısı sırasında bulunan ve sarayına ait olduğu tahmin edilen yılan figürlü mozaiklerin üç yana doğru genişlediği ifade edildi.

'te peşpeşe çıkan tarihi eserlerin çıkmasıyla bölge arkeolojik alan ilan edildi. İznik gölünde sular altında bir kilise kalıntısının ardından kanalizasyon çalışmalarında ortaya çıkan insan yüzü figürlü mozaiğin alanı İznik Müze Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı.

Gerekli resmi yazışmaların ardından Mozaiğin bulunduğu alanda genişletme çalışması yapan arkeologlar, toprak tabakayı yaklaşık bir metre kare genişliğinde açtı. Büyüten alanının içerisindeki mozaiğin yılan figürleri ile devam ettiğini toprakta kalan bölümlerde de yine altıgen biçiminde farklı motiflerin olduğunu tespit edildi.

Görevli harici kimsenin yaklaştırılmadığı ve polis korumasında gerçekleştirilen alan genişletme çalışmasının ardından yetkililer, mozaiğin üzerini kumdan bir örtü ile kapattı. Edinilen bilgiye göre, mozaiğin, anıtlar kurulundan gelecek karar doğrultusunda tekrar açılacağı ve genişletme çalışmasının devam edileceği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih sular altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN