Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihimize büyük ilgi

Giriş Tarihi: 14.2.2014 14:49

Panorama Tarih Müzesi'nde sergilenen 54 Panonun yer aldığı , yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Mimar Muharrem Hilmi Şenalp tarafından hazırlanan ve olarak isimlendirilen 54 panoda orjinal minyatür, gravür, plan, çizim, resim, ve özgün objelerin fotoğrafları yer alıyor. Sergi yılın 365 günü müze ziyaretçileri tarafından ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Doç. Dr. Erhan Afyoncu ve Dr. Coşkun Yılmaz tarafından kaleme alınan panolardaki metinlerde fetih adım adım anlatıldığı gibi Fatih ve fetih kadrosunun kültür, sanat, edebiyat, hukuk, siyaset, şehircilik, mimari ve askeri anlayışları hakkında da bilgiler yer alıyor. Geniş ziyaretçi profili dikkate alınarak hazırlanan metinler, meraklısının konu hakkında en temel bilgilere sahip olabileceği şekilde hazırlanmış. Panolarda "Şehzade'nin Ruznamesi","Fatih'in Çocukluk Defteri", "İstanbul Kuşatmaya Nasıl Hazırlandı?", "Akşemseddin'den Fatih'e Mektup", "Fatih'in Galatalılara Verdiği Ahidname", "Fatih Sultan Mehmed'in Kütüphanesi", "Fetih Kadrosu", ve "Alimlerin Fatih'i Protestosu" gibi birbirinden ilginç konu başlıkları görsel bir Şölen eşliğinde ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

5 YILDA 3 MİLYON 750 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ


Top sesleri, mehter takımı ve Osmanlı atlarının kişnemesi efektleriyle İstanbul'un fethinin 1304 resimle anlatıldığı Panorama 1453 Tarih Müzesi'ni 5 yılda 3 milyon 750 bin kişi ziyaret etti. İstanbul'un fethini anlatan, dünyanın tam panoramik tek müzesi 'Panorama 1453 Tarih Müzesi'ne ilgi her geçen gün artıyor
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihimize büyük ilgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN