Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rembetiko'nun külhanbeyi: Çiğdem Aslan

Giriş Tarihi: 16.2.2014

Çiğdem Aslan performansıyla İngilizler'den sonra Fransızların da ilgisini çekmeyi başardı. 11 yıldır Londra'da yaşayan şarkıcı, Fransız Liberation gazetesine verdiği röportajda müzik serüvenini anlattı

Rembetiko şarkılarını uluslararası müzik sahnesine taşıyan Çiğdem Aslan 11 yıldır yaşadığı İngiltere'den sonra bu kez de Fransa'da basının ilgi odağı oldu. İstanbul doğumlu Kürt bir ailenin kızı olan Aslan Fransa'nın saygın gazetelerinden Liberation'un internet sitesine bir tele röportaj verdi.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ MEZUNU
Röportajda sözlü ve dans geleneğini yoğun olarak yaşayan Alevi bir aileden gelmesinin müziğe yönelmesinde önemli bir etkisi olduğunu anlatan Aslan, sufizme olan merakını da dile getiriyor. Müzik çalışmalarına ilk olarak İstanbul Üniversitesi'nde eğitim görürken üye olduğu müzik klübünde başladığını söyleyen şarkıcı Londra macerasının ise mülteci olarak değil kendi tercihiyle başladığını dile getiriyor. Albümüne Mortıssa isimini koymasının ise bilinçli bir tercih olduğunu belirten Aslan "Albümdeki şarkıların birçoğu Mortıssa karakteri. Mortıssa, Rembetiko kültüründeki külhanbeyi karakterinin kadın versiyonu" diyor.

İZMİR STİLİ REMBETİKO AĞIRLIKLI
İzmir stili reMbetikolarından da sahnede bol bol söylediğini dile getiren Aslan Güçlü,eğlenmesini seven ve tek kelimeyle anlatılamayacak renkli kadın figürünün kendisine uyduğunu anlatıyor. Genç şarkıcının Mortıssa isimli abümünde 1920'lerde Yunan ve Türk nüfus mübadelesi döneminde sıkça söylenen rembetiko şarkılar var.

LONDRA'DA SAHNELERİN GÜLÜ
Rebetiko'nun yanısıra Sefarad ve Türkiye'nin diğer etnik müzik türlerine de repertuvarında yer veren Aslan Londra'da birçok eğlence mekanın da sahne aldı. 2009 yılından bu yana She'Koyokh grubuyla 'İzmir'in Şarkıları' isimli bir projeyle konserler veren Aslan, 'Uşaklı Kız' şarkısını artık birçok Londralı'ya ezbere söyletiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rembetiko'nun külhanbeyi: Çiğdem Aslan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN