Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dört sezondur kapalı gişe oynuyorlar

Giriş Tarihi: 22.2.2014

Eleştirdiği sistemin oyuncağı haline gelen bir yazarın öyküsünü anlatan 'Profesyonel' isimli oyun, dört sezondur kapalı gişe oynuyor ve ayakta alkışlanıyor

İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu 'Profesyonel' isimli oyun; dört sezondur büyük bir ilgiyle izleniyor. İzlemek için herkesin merakla beklediği, eleştirmenlerin ise methiyeler düzdüğü bu oyun, 20 Ocak 2010'da ilk sahnelenmeye başladığından beri kapalı gişe oynuyor. Sırp yazar Duşan Kovaçevic'in 1991'de yazdığı 'Profesyonel'; Işıl Kasapoğlu'nun rejisiyle Bülent Emin Yarar ve Yetkin Dikinciler gibi iki önemli ismi aynı sahnede buluşturuyor. Oyun; bir entelektüelin yaşam öyküsü içinde Yugoslavya'daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki sosyo-politik olayları, etkileyici bir dille anlatıyor.

GEÇMİŞİ İLE YÜZLEŞİYOR

Yetkin Dikinciler oyunda; sistemi acımasızca eleştiren bir yazarken, sistemin oyuncağı haline gelen 'Teodor' adlı edebiyatçıyı canlandırıyor. Mehmet Emin Yarar ise; söylemleri nedeniyle fişlenen bu yazarı 18 yıl boyunca takip eden emekli polis 'Luka Laban' rolünde. 'Luka Laban', 'Teya' diye hitap ettiği yazarın geçmişini ortaya döküyor. Kitabını yayınlatmak isteyen biri sandığı için adamdan kurtulmaya çalışan 'Teodor'; 'Luka'nın anlattıkları ve bavuldan çıkan kendisine ait eşyalarla şoke oluyor. Çünkü bavulda; 'Teodor'un çocukken oynadığı oyuncaklardan annesinin yazdığı mektuplara kadar pek çok şey bulunuyor. 'Teodor' kendi geçmişiyle yüzleştikçe, seyirci de kendi geçmişine gidiyor.

İKİDEV PERFORMANS

Oyunun başarısındaki en büyük etken; güçlü metinden ziyade, oyunun önüne geçen iki oyuncunun büyük performansı. Yarar ve Dikinciler, birbirlerini yukarı taşıyan oyunculuklar sergileyerek sahnede devleşiyorlar. İki oyuncuya bir kez daha hayran oluyorsunuz. Yaklaşık iki saat süren oyunda ara yok. Her geçen dakika yükselen tempo oyun sonuna kadar sürüyor. Dilimize Başar Sabuncu ve Bilge Emin'in kazandırdığı oyunda Gülen Çehreli ve Cenap Oğuz da kısa rolleriyle akılda kalmayı başarıyorlar. Oyunu izlemek için küçük bir not: Bülent Emin Yarar; bu sezon 'Hamlet' adlı oyunla da sahneye çıktığı için, 'Profesyonel'in takvimi değişiklik gösterebiliyor.

SAMİMİ BİR HİKAYE
Yetkin Dikinciler, oyunun dört sezondur kapalı gişe oynamasının nedenlerini şöyle anlattı: "Tiyatroya gitmeyenler, tiyatronun izlenmediğini düşünüyor. Ancak sadık izleyiciler; bazı oyunların kapalı gişe oynandığını biliyor. Seyircinin samimi hikayelere ihtiyacı var. 'Profesyonel'; yazıldığı dönem ve konusu itibariyle sadece sistemle bireyi anlatan politik bir oyun değil, hayatın insani detaylarını da çok nahif şekilde izleyiciye sunuyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dört sezondur kapalı gişe oynuyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN