Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Dünyası’nın sinemacıları Eskişehir’de buluştu

Eskişehir, üç gün sürecek olan "Uluslararası Turkuaz Sinema Günleri"ne ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Yakutistan (Rusya), Tataristan (Rusya) ve Türkiye’den yönetmen ve oyuncular Eskişehir’de bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 25.2.2014 16:55 Güncelleme Tarihi: 25.2.2014 16:55
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Uluslararası Turkuaz Sinema Günleri'nin açılış töreni Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından hazırlanan "Türk Dünyası Sinemalarından Kareler ve Portreler" adlı fotoğraf sergisinin açılışıyla başladı.

Törende bir konuşma yapan Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, "Sanat en genel manasıyla bir ifade biçimidir. Bu bakımdan inceliği, zarafeti ve estetiği ile sanatın hemen her türünde "Dilde, fikirde, işte birlik" diyerek ortak eser ve çalışmalar üretmeye itina gösterdik" dedi.


"BATI SİNEMASINI YAKINDAN TAKİP EDEN İNSANIMIZ, KENDİ DÜNYASINA YABANCILAŞMIŞTIR"

Vali Tuna, küreselleşmenin yeryüzündeki farklı bölgelerinde yaşayan insanlar, toplumlar ve devletlerarasındaki iletişimin ve etkileşimin derecesindeki artışa dikkat çekerek şunları söyledi:

"Ancak bizimle aynı değerlerden beslenen kardeşlerimizi tanıma noktasında maalesef eksiklerimizin olduğunu, özellikle Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecinde daha iyi fark ettik. Mesela Batı sinemasını yakından takip eden insanımız, kendi dünyasına yabancılaşmıştır. Bu yabancılaşma maalesef sinema sanatı ve sektöründe de devam etmektedir. Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecinde sanatın her dalında ve disiplinler arası bir yaklaşımla, ortak kültür mirasımızı Eskişehir'de bir araya getirdik ve aynı heyecanla çalışmalarımız devam ediyor.

Sanatın beyaz perdeye yansıyan sinema türünde de eserler verdik. Farklı güzelliklerin birleşimi olan Türk dünyasını, farklı disiplin ve sanatların birleşimi olan sinemanın en canlı ve kalıcı bir güzellikte ele alacağına inanıyoruz. Yine Çin Ceddinden Akdeniz'e uzanan geniş bir coğrafyada yeşeren yüksek medeniyetimize; ortak bir emeğin ve çabanın ürünü olan sinema sektörü ayna tutabilir, ümidindeyiz. Sinema ile milyonlarca insanın bakış açısına insani değerlerimizden engin bir hoşgörü anlayışı katabiliriz.


"250'Yİ AŞKIN ULUSLAR ARASI ETKİNLİĞE İMZA ATTIK"

Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı olarak iki yüz elliyi aşan uluslararası etkinliğe imza attık. Türk dünyasının farklı renklerini; her beğeniye ve kesime hitap eden etkinliklerle bir araya getirdik.

24-27 Şubat tarihlerinde ise Türk Dünyası, turkuaz renginde buluşacaktır. Uluslararası Turkuaz Sinema Günleri ile ortak duygularımız, acılarımız, tarihimiz sinemaseverlerin katılımıyla sinema estetiğinde yeniden ifadesini buluyor. Atölye çalışmaları ve sergilerin de yer aldığı Sinema Günleri'nde Türk dünyasının farklı mekânlarında, farklı zamanların anlatıldığı birbirinden değerli eserler Eskişehirliler için gösterime giriyor. Filmleri seyredenler, farklı renk ve güzelliklerin birleşerek aynı millî ahenkle ses verdiğine tanıklık edeceklerdir.
Hepinize iyi seyirler diliyorum."


"DAHA FAZLA BİRBİRİMİZİ TANIMALIYIZ"

Türkiye'ye birçok kez geldiğini söyleyen Türki sinemacılarından Hocakulu Narlıyev de yaptığı konuşmada, "Türki Cumhuriyetleri sinemacılarının isteği daha fazla birbirimizi tanımamız ve birbirimize yakın olmamız. Birbirimizin kültürünü, tarihini tanıyarak sinema üzerinden yakınlaşabileceğiz. Bugünlerde daha genişliyoruz ve daha değişik Türki Cumhuriyetleri tanıyoruz. Bize bu fırsatı veren herkese teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
27 Şubat Perşembe gününe kadar devam edecek olan 'Uluslararası Turkuaz Sinema Günleri'nde Türk dünyasından 20 sinema filminin gösterime sunulacak. Ayrıca etkinlikte, atölye çalışmaları ve çeşitli paneller de düzenlenecek.

Açılış törenine; Vali Güngör Azim Tuna'nın yanı sıra Eskişehir Milletvekili Salih Koca, ESOGÜ Rektörü Prof.Dr. Hasan Gönen, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Yakutistan (Rusya), Tataristan (Rusya) ve Türkiye'den yönetmen ve oyuncular ile çok sayıda sinemasever katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Dünyası’nın sinemacıları Eskişehir’de buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN