BİFO 'i anıyor

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) 20 Mart’ta anısına her yıl düzenlediği konserde Puccini’nin ünlü Tosca operasının konser versiyonunu yurtiçi ve yurtdışından solistlerle birlikte seslendirecek.

Giriş Tarihi: 14.3.2014 14:44
Mart ayının son konserinde ise BİFO, orkestra şefi James Judd ve piyanist Markus Schirmer gibi klasik müziğin önemli isimlerini müzikseverlerle buluşturacak.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) Mart ayında vereceği iki konserde İstanbullu müzikseverleri klasik müzik dünyasının yıldız isimleriyle bir araya getiriyor. 20 Mart Perşembe günü Türkiye'nin opera dünyasına büyük armağanı olan anısına gerçekleşecek konserde BİFO, ünlü opera sanatçılarına eşlik ederek Giacomo Puccini'nin Tosca'sını seslendirecek.

24 Mart Pazartesi günü ise James Judd yönetiminde gerçekleşecek olan konserde Avusturyalı piyano virtüözü Markus Schirmer Britten'ın Piyano Konçertosu'nu yorumlayacak. Konserler Lütfi Kırdar UKSS'de gerçekleşecek.

Leyla Gencer anısına Tosca


Yaşadığı dönemde tüm dünyada "La diva Turca" olarak tanınan Leyla Gencer'in anısına düzenlenen geleneksel anma konseri, bu sezon 20 Mart Perşembe günü gerçekleşiyor. Konserde Yekta Kara, Puccini'nin ünlü Tosca operasının konser versiyonunu sahneye koyacak. Almanya, Fransa, ABD, Meksika ve Bulgaristan gibi ülkelerde konuk yönetmen olarak çalışan ve Danimarka, Portekiz, Macaristan, Avusturya ve Güney Kore'de birçok opera sahneye koyan Kara'nın yönetmenliğinde ünlü operanın konser versiyonu seslendirilecek. Konserde Gökçen Koray yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Korosu da yer alacak.
Floria Tosca'yı Maria José Siri'nin seslendireceği yapıtta "En iyi İspanyol Opera Sanatçısı" dalında Placido Domingo ödüllü tenor Alex Vicens de yer alacak. Klasik müzik meraklıları, İstanbulluların ilk kez dinleyeceği Maria José Siri'yi, Simon Ashley yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası'nın 1500 kişilik dev bir koro eşliğinde seslendirdiği, Verdi'nin Requiem'inde solist olarak gösterdiği performanstan hatırlayacaktır.

Müziğin içindeki öyküyü çıkaran piyanist: Markus Schirmer
BİFO'nun 24 Mart Perşembe günkü konserinin konuğu ise Avusturyalı piyano virtüözü Markus Schirmer. James Judd'in şefliğini yapacağı konserin solisti olan Schirmer, son derece zengin konçerto repertuvarına sahip bir virtüöz olarak dikkat çekiyor. Müziğin içindeki öyküyü bulup çıkartması ve bunu piyano ile anlatış şekli müzik yazarlarınca "duyguların ifade yeteneği ve enerji ile birleşimi" olarak tanımlanan Schirmer, 2013 yılında yaptığı Mozart kayıtları ile "Maestro Pianiste" ödülünü aldı. Sanatçı konserde İngiliz besteci Benjamin Britten'ın yazdığı tek piyano konçertosunu seslendirecek. Konserin diğer yapıtları Berlioz'un Le Corsaire Uvertürü ve Mendelssohn'un 3. Senfoni'si.

On dört yıl boyunca Florida Filarmoni Orkestrası'nın ve 8 yıl boyunca Yeni Zelanda Senfoni Orkestrası'nın müzik yönetmenliğini yapan İngiliz koro şefi James Judd ise dünyanın önemli sahnelerinde yönettiği filarmoni orkestraları ile tanınıyor. İsmi Berlin Filarmoni ve İsrail Filarmoni Orkestrası ile özdeşleşen Judd, Avrupa'nın en saygın salonlarında konserler yönetti.


PROGRAM


20 Mart 2014 Perşembe • Lütfi Kırdar UKSS • 20.00
Leyla Gencer Anısına
TOSCA
Sascha Goetzel şef
Yekta Kara sahneleyen
Borusan İstanbul Filarmoni Korosu
Gökçen Koray koro şefi

Giacomo Puccini (konser versiyonu)
Üç Perdelik Opera: İtalyanca; Türkçe üstyazılı


Giacomo Puccini (konser versiyonu)
Üç Perdelik Opera: İtalyanca; Türkçe üstyazılı
Floria Tosca Maria José Siri soprano
Mario Cavaradossi Alex Vicens tenor
Baron Scarpia Eralp Kıyıcı bariton
Angelotti Alper Göçeri bas
Il Sagrestano Utku Bayburt bariton
Spoletta Can Reha Gün tenor
Sciarrone Ozan Kutlar bas
Gardiyan Mehmet Altıparmak bas


Tam Fiyat: 130, 85, 65, 45 TL
BİFOKART Klasik: 104, 68, 52, 36 TL
BİFOKART Gold: 90, 60, 45, 32 TL

24 Mart 2014 Pazartesi • Lütfi Kırdar UKSS • 20.00
BİFO & MARKUS SCHIRMER
James Judd şef
Markus Schirmer piyano

Berlioz: Le Corsaire Uvertürü, Op. 21
Britten: 1. Piyano Konçertosu, Op. 13 (1945 versiyonu)
Mendelssohn: 3. Senfoni, La minör, Op. 56

Tam Fiyat: 130, 85, 65, 45 TL
BİFOKART Klasik: 104, 68, 52, 36 TL
BİFOKART Gold: 90, 60, 45, 32 TL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BİFO Leyla Gencer'i anıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN