'Tiyatronun gündemle olan bağı kopmamalı'

Giriş Tarihi: 28.3.2014

Güney Afrikalı yönetmen Bailey, Tiyatrolar Günü için kaleme aldığı bildiride sordu: Sanatla gündem arasındaki bağların koparılması için direnmek savunulabilir mi?

27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla 1962'den beri her yıl tiyatroya emek veren bir sanatçının hazırladığı "Dünya Tiyatro Günü Bildirisi" yayımlandı. Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) bünyesinde kurulan Uluslararası Tiyatrolar Birliği'nin (ITI) kararıyla kutlanan Dünya Tiyatro Günü kapsamında, 100'ü aşkın ülkede tiyatro salonlarında okunacak bildiriyi bu yıl, Güney Afrikalı tiyatro ve opera yönetmeni, tasarımcı Brett Bailey hazırladı. Bailey, bildirisinde "Bastırılması olanaksız gösteri ruhu insanların toplandığı her yerde açığa çıkar" ifadesini kullandı. Bu çağda milyonlarca insanın hayatta kalmak için çabaladığına işaret eden Bailey, şunları kaydetti:

'ESİN VERELİM'
"Bu dünyada güçler eşit değil. Değişik egemenlik düzenleri tek ulusun, tek cinsin, tek dinin, tek kültürel çerçevenin ötekilere üstün olduğuna hepimizi inandırma çabasında. Böyle bir dünyada sanatlarla toplum gündemleri arasındaki bağların koparılması için direnmek gerçekten savunulabilir bir tutum mudur? Bizler, arenaların ve sahnelerin sanatçıları, piyasanın kendi işine gelen siparişlerine uymakta mıyız? Yoksa elimizdeki gücü sağlamca kavrayarak toplumun kalbinde ve kafasında temiz bir yer açıyor, insanları çevremizde topluyor, onları esinliyor, büyülüyor, bilgilendiriyor, öylece bir umut ve açık yürekli işbirliği dünyası yaratıyor muyuz?" AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tiyatronun gündemle olan bağı kopmamalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN