Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fatih Sultan Mehmed ilk kez Roma'da

Giriş Tarihi: 8.4.2014 12:48

İtalyan opera kompozitörü Gioacchino Rossini’nin,1820 yılında yazdığı ’Maometto Secondo’ (II. Mehmet) adlı eseri, Roma’da ilk kez sahnelendi.

İtalyan operasında Romantik dönemin öncülerinden Rossini'nin, prömiyerinin yapıldığı Napoli San Carlo Tiyatrosu için hazırladığı 'II. Mehmet Operası', Roma'daki tarihi Opera Tiyatrosu Costanzi sahnesinde yeniden hayat buldu. Rossini'nin 28 yaşındayken bestelediği ve dram eserlerinden 'en karmaşık' ve 'yenilikçi olanı' diye tanımlanan II. Mehmet, Türklerle ilgili operalar içinde en önemlilerinden biri kabul ediliyor.28 Mart'ta Romalı sanatseverlerle buluşan söz konusu esere başarılı isimlerin eli değerken, orkestra şefliğini Roberto Abbado, rejisörlüğünü ise Pier Luigi Pizzi üstlendi.

Rejisör Pizzi'nin sahnesinde 2'nci Mehmet rolünü, bas Mirco Palazzi ile bas Roberto Tagliavini dönüşümlü olarak üstlendi. Basın mensuplarına açılan gösterimde sahnede yer alan ve 2009 yılında yine Rossini'nin 'İtalya'da Bir Türk' (Il Turco In Italia) adlı eserindeki Türk genci Selim'i canlandıran 38 yaşındaki Tagliavini, beğeni topladı.

3 Aralık 1820 tarihinde Napoli San Carlo Tiyatrosu'nda ilk kez ve daha sonra revize edilerek Venedik'te 1922'de yeniden sahnelenmiş olan eser, fiyaskoyla sonuçlandı. Bundan ötürü Rossini bu eseri, 1926 yılında yeniden elden geçirerek, 'Korinthos Kuşatması' adı altında yapılandırdı.

Büyük bir aşk hikâyesi


Rejisör Pizzi eseri değerlendirirken, "Bu, büyük bir aşk hikayesi. Anna, allak bullak olmuş bir kadın; ilk aşkı, babası ve vatanına karşı olan sorumlulukları arasında hesaplar yapıyor. ise, aşık, bir fatih olmasından ziyade büyük insani bir karakter" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatih Sultan Mehmed ilk kez Roma'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN