Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Risale-i Nurlar artık koruma altında

Giriş Tarihi: 8.4.2014 10:52

'nin Risale-i Nur Külliyatı, artık üstadın mirasçılarından izinsiz basılamayacak. Küllliyatı şimdiye kadar isteyen bandrol alarak basabiliyordu.

Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi'nin Risale-i Nur Külliyatı, 'koruma dışı eser' kapsamında basılamayacak. Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü girişimleriyle başlatılan çalışmalar kapsamında, Risale-i Nurların, 'koruma dışı eser' kapsamında basıldığı ve yapılan işlemin hukuksuz olduğu ortaya kondu. Bediüzzaman'ın eserlerinin, koruma dışı eser kapsamında yayınlanabilmesi için, ölüm tarihi üzerinden 70 yıl geçmesi gerekirken, Risale-i nurlar daha önce 'koruma dışı eser' olarak bandrol alınarak basılıyordu.

Vefat tarihini boş bırakıyorlardı


Bir eserin koruma dışı eser olarak basılabilmesi için, eser sahibinin vefatının üzerinden 70 yıl geçmesi gerekiyor. Üstad yaşamını yitireli 54 yıl oldu. Bu nedenle Risale-i Nurlar bu eser kapsamına alınmıyor. Risale-i Nurları koruma dışı eser kapsamında basan yayınevlerinin, eserleri basabilmek için, eser sahibinin ölüm tarihi kısmını boş bıraktığı ortaya çıktı. Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından daha önce dikkate alınmayan bu ayrıntı, 23 Mart 1960 yılında Şanlıurfa'da yaşamını yitiren Bediüzzaman'ın ölümünün 54. yılında, risalelerin basımına bir düzenleme getirilmesi noktasında önem taşıyor.

Vârisleri dernek kuruyor


Yayınevlerinin bandrol başvurularına olumlu cevap verilmezken, Risale-i Nurların basımı için bir dernek kurulacağı, basım işlemlerinin üstadın talebeleri, varisleri ve risalede adı geçenler tarafından yürütüleceği öğrenildi. Risaleleri basmak isteyen yayınevleriyle irtibata geçip, telif oranı karşılığında anlaşmaya varacaklar ve eserler basıldıkça telif ücretleri belirlenen bir hesaba yatırılacak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Risale-i Nurlar artık koruma altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN