Rum sinemacılar bir arada

100'ü aşkın belge, fotoğraf ve film arşivinin bir araya getirildiği "İstanbul'un Rum Sinemacıları" sergisi, 25 Nisan'da sinemaseverlere kapılarını açacak

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi, sinemaya emek veren "İstanbul'un Rum Sinemacıları"nı, 25 Nisan-29 Haziran 2014 tarihleri arasında özel bir sergiyle ağırlıyor. 100'ü aşkın belge, fotoğraf ve film afişini bir araya getiren sergide, "Sinema Salonu Sahipleri ve İşletmecileri", "Yapımcılar ve Film İthalatçıları", "Oyuncular" ve "Görüntü- Ses-Kurgu Yönetmenleri" olmak üzere 50'ye yakın isim yer alıyor. "Balkanlar'ın ilk sinemacısı" Fenerli Dimitris Meravidis, Odeon Tiyatrosu'nda film gösterimleri gerçekleştiren Petrakis Raftopulos, film şirketi sahipleri Antoni Apostolu (Ceylan Film) ve Yorgo Saris (Elektra Film), oyuncu Zozo Dalmas ve Kimon Spathopulos, sinemamızın ilk vamp kadınlarından Pola Morelli ve Luiza Nor gibi beyazperdenin İstanbul'daki serüvenine tanıklık etmiş diğer birçok isimle birlikte bu özel sergide sinemaseverlerle buluşuyor.

SULA BOZİS DE KATILACAK

25 Nisan Cuma günü başlayacak serginin açılışı, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan "Paris'ten Pera'ya Sinema ve Rum Sinemacılar" kitabının yazarı Sula Bozis'in katılımıyla gerçekleşecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rum sinemacılar bir arada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN