Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk dünyası kitap şöleni başladı

Giriş Tarihi: 6.5.2014 16:29

Eskişehir'de bu yıl ilki gerçekleştirilen "Türk Dünyası Kitap Şöleni" etkinliği, Milli Eğitim Bakanı 'nın katılımıyla başladı.

Vilayet Meydanı'nda gerçekleştirilen şölenin açılış töreninin başlayacağı sırada elektrik kesintisi yaşandı. Bakan Avcı ve katılımcılar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okumasının ardından kesinti dolayısıyla protokol konuşmalarını yapmadan etkinliğin açılış kurdelesini kesti.
Çadırlarda kurulan stantları tek tek gezen Bakan Avcı, katılımcılara "hayırlı olsun" dileğinde bulundu.

Yazarlardan stanttaki kitaplar hakkında bilgi alan Avcı, Mehmed Niyazi'nin yazdığı "Çanakkale Mahşeri" adlı kitabı, göstererek, özellikle gençlerin okuması gerektiğini söyledi.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Avcı, Eskişehir'in2013 ve 2014'te çok bereketli ve verimli günler yaşadığını belirterek, "Bu kitap şöleni Eskişehir'e çok yakıştı. Türk dünyasının kültür başkentine çok yakıştı. Öğrencilerimizi, gençlerimizi, öğretmenlerimizi burada kucaklarında kitaplarla görmek çok güzel bir manzara.

Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Eskişehir'e teşrif eden Türk dünyası yazarlarına hoşgeldiniz diyorum. Eskişehir güzel bir hafta yaşayacak bunun devamı da gelecek inşallah. (Kitap şöleni) Bu gelenekselleşecek" dedi.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da 18 ülkeden gelen 48 yazarın ve 80 yayıncının katılımıyla ilk defa böyle büyük bir organizasyonu, Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'de yaptıklarını ifade ederek, "Yazarlarımız ve edebiyatçılarımız eliyle ortak kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması, kalemlerle yazıya dökülmesi noktasında onlara büyük görev düşüyor.

Eskişehir'de onlara bir yazarevi de armağan ediyoruz. Kalıcı eserler kapsamında bundan sonraki Türk dünyası yazarlarının buluşma noktası olacak Eskişehir" diye konuştu.

Türk Dünyası Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev ise sevinçli bir gün yaşadıklarını bildirerek, "Hayırlı olsun" temennisinde bulundu.
Etkinlik, 11 Mayıs'a kadar sürecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk dünyası kitap şöleni başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN