Dünya müzayedelerinden

Giriş Tarihi: 9.5.2014
'Rescue'ye 31.5 milyon $

İspanyol ressam Pablo Picasso'nun önceki gün Christie's Müzayede Evi'nde yapılan açık artırmada "Dora Maar'ın Portresi" isimli 1942 tarihli eseri 22.5 milyon dolara satılmıştı. Dün de Sotheby's Müzayede Şirketi'nin düzenlediği açık artırmada Picasso'nun "Rescue" (Kurtarma) isimli eseri satışa sunuldu. 1932 tarihli eser 14 ile 18 milyon dolar arasında satılması beklenirken, açık artırmadaki kıyasıya mücadele sonucu tam 31.5 milyon dolara alıcı buldu.

Macenta pulu satışta!

'Dünyanın en değerli pulu' denilen, 1873'ten kalma 1 sentlik macenta pulu 17 Haziran'da ABD'de satışa sunulacak. 20 milyon dolara kadar alıcı bulacağı tahmin edilen pul British Guyana Posthane Müdürlüğü tarafından gemiyle ABD'ye gönderilen kargo için hazırlanmıştı. Sentetik macenta kâğıdı üzerine yapılan pulun gönderimde kullanılması bir çeşit 'acil' ve 'iadeli taahhütlü' anlamına geliyordu. Pul, koleksiyoner John DuPont'un 2010'daki ölümü sonrası vârislere kalmıştı.

O mektuba 34 bin $'a alıcı

Dünyanın ilk transatlantik yolcu gemisi Titanik 15 Nisan 1912'de bilinen senaryoya göre bir buz dağına çarpmış, gemideki bin 514 kişi ölmüştü. Titanik'te barmen olan ve o dönem 18 yaşındaki Leonard Taylor'un ailesine kazadan 6 gün önce gönderdiği "Her şeyin yolunda olduğunu bilmenizi istiyorum" yazılı mektup ABD'de açık artırmayla satışa sunuldu. Mektubu bulan yeğen Graham Taylor Boston'da yapılan açık artırmaya davet edildi. Mektup dün 3 bin 500 dolara alıcı beklerken tam 34 bin dolara satıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya müzayedelerinden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN