Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O müze de artık kapsamında

Giriş Tarihi: 20.5.2014 16:09

Osmanlı'nın subay ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan ve günümüzde askeri müze olarak kullanılan Harbiye Askeri Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği ile yapılan çalışma kapsamında sistemine dahil edildi.

Müze 27 Mayıs tarihinden itibaren ile ziyaret edilebilecek.

İstanbul'un Harbiye semtinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan ve 1862 yılında Osmanlı Devleti'ne subay yetiştirmek amacıyla kurulmuş olan Harbiye Askeri Müzesi, uzun yıllar askeri okul olarak hizmet verdi. II. Abdülhamid tarafından yaptırılan okul binası, 1936'ya kadar okul, 1964'e kadar Kolordu Karargâhı olarak kullanıldı. Binanın güney bölümü Harbiye Orduevi inşa edilene kadar orduevi olarak hizmet verdi. 1964'te asıl binanın askeri müze olarak kullanımına karar verilerek Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı`na bağlı olarak askeri müze olarak kullanılmaya başlandı.

Koleksiyonlarının zenginliği ve çeşidi açısından dünyanın en eski ve önde gelen müzelerinden biri olan Harbiye Askerî Müzesi, 27 Mayıs 2014 tarihinden itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği arasında oluşturulan Müzekart (+) sistemine dâhil edilecek. Böylece askerî müzenin yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından daha kolay ve ucuz ziyaret edilmesi sağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O müze de artık Müzekart kapsamında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN