Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müze de 'çakma' çıktı!

Giriş Tarihi: 23.5.2014

Ucuz ve taklit ürünlerle tanınan Çin'de ocak ayında kapatılan Lucheng Müzesi'nde bulunan 8 bin eserden üçte birinin sahte olduğu açıklandı

Çin'de sergilediği eserlerin sahte olduğundan şüphelenilen Lucheng Müzesi ocak ayında kapatılmıştı. Müzedeki 8 bin civarı eserin yaklaşık üçte birinin sahte olduğu doğrulandı. Çin'in resmi haber ajansı Şinhua'nın yayımladığı haberde; müzedeki sahte eserler arasında Han Hanedanı zamanından kalma 120 milyon yuan (yaklaşık 40 milyon TL) değerindeki bir kılıcın taklidinin de bulunduğu kaydedildi. Müze cenneti Çin'de sadece geçen yıl 299 müze binası kaydı yapılmıştı. Ancak Çinli koleksiyoncular, ülkedeki antik pazarda yaygınlaşan sahtecilik olaylarının giderek artması sonucu önemli sorunlar yaşamaya başladı. İki müzesi olan Çinli bir işadamının New York'ta gerçekleşen müzayedede 8 milyon dolar ödediği eserlerin gerçekliğinden şüphe duyulduğu kaydedildi.

KARTONDAN 'TARİHİ' VAZOLAR

Geçen yıl da Henan bölgesindeki Jibaozhai Müzesi'nde birçok sahte eserin bulunduğu sergi açılmıştı. Bu sergi alanı kartondan yapılmış sahte eserlerin kötü taklitleriyle donatılmıştı. Devlet yayın organı bu sergide beğeniye sunulan, üstünde çizgi roman kahramanları ve gülen bir mürekkep balığının olduğu parlak yeşil renkli bir vazonun fotoğrafını kamuyo ile paylaşmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müze de 'çakma' çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN