Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ödül havai fişek gibi abartmamak lazım'

Giriş Tarihi: 29.5.2014

Hollanda'da katıldığı festivalde Cannes'da kazandığı Altın Palmiye ile ilgili konuşan Ceylan "Ödüllerin havai fişek gibi aydınlatıp sonra yerini karanlığa bıraktığının bilincindeyim" dedi

Cannes Film Festivali'nde "Kış Uykusu" filmiyle Altın Palmiye ödülü kazanan yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Hollanda'nın Rotterdam şehrinde düzenlenen 2. Kırmızı Lale Film Festivali'nin "Master Class" bölümüne katıldı. Sinemaseverlerin sorularını yanıtlayan Ceylan, Altın Palmiye ödülünü kazanmaktan onur duyduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Ama çok korkutucu bir şey tabii böyle şeyler. Çünkü ben yalnızlığı seven bir insanım. Film yapma gücünü daha çok kendimi yalnız hissettiğim bölgelerden alan bir insanım. Bu tip şeyler sonuçta insanın bir sürü yapay diyebileceğim ilişkiler şebekesiyle kuşatılmasına sebep oluyor. İnsanın hayatında bir havai fişek gibi büyük bir aydınlık yaratıyor ama genellikle havai fişekten sonra insanın gözü kör olur gider. İyice bir karanlık gelir. Bunların bilincinde olan bir insanım. Ödülleri de çok abartmam. Bunları sadece oyun gibi görmek, oyunun bir parçası olarak görmek gerek sonuçta." Ödülü aldıktan sonra kaldırdığı sağ yumruğunun önceden hesaplanan bir şey olmadığını, bir saniye içinde gerçekleştiğini kaydeden Ceylan, bunun 32 yıl önce benzer hareketi yapan Yılmaz Güney ile ilişkilendirilmesinin kendisini rahatsız etmediğini dile getirdi. Ceylan, ilk filmi "Kasaba"yı çekerken kendine güvenmediğini, "kimse görmeden, aile arasında bu işi halledivereyim" gibi düşünceye sahip olduğunu anlatarak, "Mayıs Sıkıntısı" ile film çekmeyi sevmeye başladığını kaydetti.

MELİSA NİYE ÖDÜL ALAMADI?
Nuri Bilge Ceylan, son filminde oynayan Melisa Sözen'in Cannes'da ödül almamasıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, bunun festivalin yazılı olmayan kurallarıyla bağlantılı olduğunu söyledi. Festivalde daha önce jüri üyeliği yaptığının altını çizen Ceylan, şu değerlendirmede bulundu: "Jüriye bu net biçimde söyleniyor. Altın Palmiye, en iyi yönetmen ve Grand Prix'i alan bir filme başka ödül veremezsiniz. Böyle net bir kural var. Çünkü onlar biraz şöyle düşünüyor: Ödüller filmlere dağılsın istiyorlar belli ki..."

'YURTDIŞINDA FİLM ÇEKMEM'
"Şimdiye kadar hiç düşünmedim, bundan sonra da düşüneceğimi zannetmiyorum. Çünkü çok zor. Nasıl olacak? Dil başka. Bir Türk'e baktığım zaman onun hangi bölgeden olduğunu, konuşmasını dinlediğimde kullandığı kelimeyi vurgusundan bile her şeyi anlayabiliyorum. Şimdi ben buraya geldiğimde bir Hollandalıya baktığımda anlayamam bunu. O yüzden çok zor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ödül havai fişek gibi abartmamak lazım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN