Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlü oyuncu Dennis Hopper’dan fotoğraf sergisi

Ünlü oyuncu Dennis Hopper’ın fotoğrafları Londra’da sergilenecek.

Giriş Tarihi: 16.6.2014 10:52
"Easy Rider", "Mavi Kadife", "Kıyamet" gibi filmleriyle sinema dünyasının en saygın oyuncuları arasında yer alan Dennis Hopper, bugünlerde daha az bilinen bir yanıyla gündemde. 2010'da yaşama veda eden Hopper'ın 1960'larda çekmiş olduğu fotoğraflar, 26 Haziran'dan başlayarak Londra'da, Kraliyet Sanat Akademisi'nde sergilenecek.

Hopper'ın 1969'da yönetmenliğini üstlendiği ve Peter Fonda ile başrollerini paylaştığı "Easy Rider", ABD'nin tutucu orta sınıf ikiyüzlülüklerine getirdiği eleştiriler ve yerleşik anlayışlara başkaldırısıyla 1960'ların simge filmlerinden biri olmuştu.

Ancak, "Easy Rider", aslında Hopper'ın o yıllarda sürdürdüğü fotoğrafçılığının da ürünü sayılırdı bir bakıma. Çünkü Hopper, hippilerin yaşamını, Harlem sokaklarını, İnsan Hakları Hareketi'nin eylemlerini de görüntülediği fotoğraflarında, ABD'nin egemen kültür ortamından çok, karşı kültür dünyasını gözler önüne sermişti.

1960'lı yılların toplumsal ve siyasal değişim günlerini yansıtan fotoğraflar önümüzdeki günlerde Londra Kraliyet Sanat Akademisi'nde meraklılarıyla buluşacak.

Hopper'ın fotoğrafları arasında, Andy Warhol'dan Paul Newman'a, o döneminde sanat dünyasının ünlülerinin portreleri de yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü oyuncu Dennis Hopper’dan fotoğraf sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN